2015 South Dakota Boys Sprints & Hurdles Top 25 Returnees

100 Meter Dash

Rank Time Athlete/Team Grade Meet Date Place
1 10.89

Mason Hericks

Watertown High School

2016

Howard Wood Dakota Relays 5th

2 10.95

Taryn Christion

Sioux Falls Roosevelt High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 3rd P

3 11.10

Austin Row

Baltic School District

2016

TVC Track Meet 3rd

3 11.10

Damian Hall

Spearfish High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 6th

5 11.11

Sam Van Orman

Aberdeen Roncalli High School

2016

NEC Meet 1st P

6 11.12

Adam Reams

Dell Rapids High School

2015

Region 3A 3rd

7 11.14

Carter Price

Rapid City Stevens High School

2016

Rapid City Last Chance Meet 1st P

7 11.14

Cole Baloun

Faulkton Area High School

2015

Region 2B 2nd

7 11.14

Max Toenah

Sioux Falls Roosevelt High School

2017

Sioux Falls Qualifier 2nd

7 11.14

Mason Hemmer

Madison High School

2015

Region 3A 4th P

11 11.15

Bryce Malsam

Edmunds Central

2016

Region 2B 3rd

12 11.17

Sam Clark

Sunshine Bible Academy

2016

Region 2B 1st P

12 11.17

Brendan Bares

Bon Homme High School

2015

Howard Wood Dakota Relays 12th

14 11.18

Lance Eide

Deuel High School

2015

NEC Meet 1st

14 11.18

Jake Anderuud

St. Thomas More High School

2017

Howard Wood Dakota Relays 14th

16 11.20

Ephram Albrecht

Redfield / Dolan High School

2015

Region 2A 1st

16 11.20

Zach Needham

Sioux Falls Washington High School

2015

Howard Wood Dakota Relays 15th

18 11.21

Cody Nelson

Sully Buttes High School

2016

Region 2B 5th

19 11.22

Ethan Mckinney

Sioux Falls Washington High School

2017

Howard Wood Dakota Relays 16th

20 11.28

Devon Grant

Crow Creek High School

2016

Region 6A 1st

21 11.31

Tanner Gauer

Milbank High School

2017

NEC Meet 3rd

22 11.32

Austin Tilton

Corsica/Stickney

2015

Region 6B 3rd P

23 11.34

Rasheed Benton

Sioux Falls Washington High School

2015

Sioux Falls Qualifier 4th

23 11.34

Alex Klapperich

Rapid City Central High School

2015

Pierre American Legion Relays 4th

23 11.34

Dodi MaKwinja

Sioux Falls O'Gorman High School

2016

South Dakota State Track & Field Championships 11th P

200 Meter Dash

Rank

Time

Athlete/Team

Grade

Meet

Date

Place

1

21.85

Mason Hericks

Watertown High School

2016

South Dakota State Track & Field Championships 5th P

2

22.15

Landon Larson

Groton Area High School

2015

Region 1A 1st

3

22.70

Damian Hall

Spearfish High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 9th P

4

22.84

Taryn Christion

Sioux Falls Roosevelt High School

2015

Roosevelt, Watertown & Washington Triangular 1st

5

22.93

Layne Tieszen

Aberdeen Central High School

2016

South Dakota State Track & Field Championships 11th P

6

22.94

Paul Paul

Harrisburg High School

2016

Brandon Valley Invite 3rd

7

23.03

Cole Baloun

Faulkton Area High School

2015

Region 2B 1st

8

23.04

Ethan Mckinney

Sioux Falls Washington High School

2017

S.F. Washington Quad 3rd

8

23.04

Zach Needham

Sioux Falls Washington High School

2015

Pierre American Legion Relays 4th

10

23.11

Cody Nelson

Sully Buttes High School

2016

Region 2B 2nd

11

23.14

Jonah Rechtenbaugh

West Central High School

2016

Region 5A 1st

12

23.15

Alex Klapperich

Rapid City Central High School

2015

Binfield Invitational 4th

13

23.21

Craig Burks

Rapid City Stevens High School

2015

Rapid City Last Chance Meet 2nd

13

23.21

Conner Zafft

Sioux Falls Washington High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 13th P

15

23.22

Korder Cropsey

Lyman High School

2016

Region 7B 1st

16

23.24

Dylan Arntz

Sioux Falls Lincoln High School

2015

Yankton Last Chance Meet 4th

17

23.31

Giles Mcgillick

St. Thomas More High School

2015

Region 8A 3rd

18

23.33

Ephram Albrecht

Redfield / Dolan High School

2015

Region 2A 1st

19

23.34

Ned Sudbeck

Sioux Falls Lincoln High School

2015

Sioux Falls Qualifier 1st

19

23.34

Isaiah Feterl

Sioux Falls Washington High School

2016

Roosevelt, Watertown & Washington Triangular 4th

19

23.34

Carter Price

Rapid City Stevens High School

2016

Scottsbluff Twilight 7th P

22

23.38

Gavin Cusson

Douglas High School

2015

Rapid City Last Chance Meet 3rd

23

23.40

Luke Weber

Arlington High School

2016

Region 3B 1st

24

23.42

Dylan Reiners

Spearfish High School

2016

Rapid City Last Chance Meet 4th

24

23.42

Jeremy Schumacher

Rapid City Stevens High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 14th P

400 Meter Dash

Rank

Time

Athlete/Team

Grade

Meet

Date

Place

1

49.30

Landon Larson

Groton Area High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 1st P

2

49.44

Brennan Schmidt

Freeman High School

2015

Region 5B 1st

3

49.64

Paul Paul

Harrisburg High School

2016

ESD Track & Field Championships 3rd

4

49.94

Ned Sudbeck

Sioux Falls Lincoln High School

2015

Sioux Falls Qualifier 1st

5

50.61

Zarek Khan

Sioux Falls Lincoln High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 6th

6

50.89

Ryan Stiles

Rapid City Central High School

2015

Spearfish Queen City Classic 1st

7

51.40

Lance Eide

Deuel High School

2015

Region 2A 1st

8

51.42

Korder Cropsey

Lyman High School

2016

Region 7B 1st

9

51.46

Nathan Galbraith

Winner High School

2015

Region 6A 1st

9

51.46

Tyler Hare

Madison High School

2016

Region 3A 1st

11

51.64

Josh Goehring

Sioux Falls Roosevelt High School

2016

Sioux Falls Qualifier 4th

12

51.68

Craig Burks

Rapid City Stevens High School

2015

Rapid City Twilight 1st

13

51.74

Barayona Furula

Sioux Falls Lincoln High School

2016

Sioux Falls Qualifier 5th

14

51.94

Nick Janovy

Sturgis Brown High School

2017

Dakota Clash 2nd

14

51.94

Tanner Waddell

Sioux Falls Washington High School

2015

Brandon Valley Invite 4th

14

51.94

Dylan Reiners

Spearfish High School

2016

South Dakota State Track & Field Championships 9th P

17

52.05

Isaiah Feterl

Sioux Falls Washington High School

2016

Howard Wood Dakota Relays 11th P

18

52.24

Beau Ireland

Sturgis Brown High School

2016

Rapid City Twilight 2nd

19

52.30

Logan Schaefbauer

Herreid-Selby Area High School

2017

South Dakota State Track & Field Championships 7th P

20

52.34

Rawson Yost

Clark/Willow Lake High School

2015

Region 2A 2nd

21

52.41

Matthew Peterson

Spearfish High School

2017

Rapid City Last Chance Meet 2nd

22

52.49

Nelson Holman

Philip High School

2015

Region 7B 2nd

23

52.66

Michael Maas

Dakota Christian School

2016

South Dakota State Track & Field Championships 11th P

24

52.68

Kyle Mollman

McIntosh High School

2015

Region 8B 1st

25

52.79

Joel Thomsen

Custer High School

2015

Rapid City Developmental Meet 6th

110 Meter Hurdles

Rank

Time

Athlete/Team

Grade

Meet

Date

Place

1

14.56

Talon Maxon

Rapid City Central High School

2015

Rapid City Last Chance Meet 1st P

2

14.64

Bryce Malsam

Edmunds Central

2016

Region 2B 1st

3

15.04

Bennett Fierro

Rapid City Stevens High School

2016

Scottsbluff Twilight 2nd

4

15.07

Wes Dvorak

Ethan-Parkston High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 2nd

5

15.33

Hunter Leighton

Sioux Valley High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 4th

6

15.46

Jamaal Covey

Pierre TF Riggs

2015

South Dakota State Track & Field Championships 5th

7

15.55

Mayuen Akok

Sioux Falls Roosevelt High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 4th P

8

15.57

Alex Klapperich

Rapid City Central High School

2015

Track-O-Rama 1st P

9

15.60

Sam Reynen

Aberdeen Roncalli High School

2015

Region 1A 1st P

10

15.64

Joel Thomsen

Custer High School

2015

Black Hills Track Classic 4th

11

15.66

Matt Johnson

Sioux Falls Christian

2015

Region 3A 1st

12

15.80

Charlie Stephenson

Yankton High School

2015

ESD Track & Field Championships 3rd P

13

15.90

Matt Booth

Pierre TF Riggs

2015

South Dakota State Track & Field Championships 7th P

14

15.95

Kordell Buyck

Parker High School

2016

Region 5B 1st

15

15.97

Cooper Baloun

Redfield / Dolan High School

2018

NEC Meet 3rd

16

15.98

Cole Paulson

Freeman High School

2015

Region 5B 2nd

17

16.00

Luca Kother

Groton Area High School

2015

Region 1A 1st

17

16.00

Rj Helsper

Brookings High School

2015

ESD Track & Field Championships 4th P

19

16.03

Kruz Knudson

Corsica/Stickney

2015

Region 6B 2nd

20

16.24

Aj Andreson

Britton - Hecla

2015

Region 1A 4th P

21

16.26

Jackson Doeden

Groton Area High School

2015

NEC Meet 5th

22

16.27

Evan Henderson

St. Thomas More High School

2015

Track-O-Rama 5th

23

16.34

Nick Kayl

Lennox High School

2016

South Dakota State Track & Field Championships 7th P

24

16.50

Conrad Mohr-Eymer

Lyman High School

2016

Region 7B 2nd P

25

16.53

Gunnar Sommervold

Sioux Falls O'Gorman High School

2016

South Dakota State Track & Field Championships 12th P

300 Meter Hurdles

Rank

Time

Athlete/Team

Grade

Meet

Date

Place

1

40.42

Tanner Waddell

Sioux Falls Washington High School

2015

Howard Wood Dakota Relays 3rd

2

40.54

Alex Klapperich

Rapid City Central High School

2015

Pierre American Legion Relays 3rd

3

40.73

Joel Thomsen

Custer High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 3rd

4

40.86

Evan Henderson

St. Thomas More High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 4th

5

40.87

Bennett Fierro

Rapid City Stevens High School

2016

Black Hills Track Classic 1st

6

41.21

Sam Reynen

Aberdeen Roncalli High School

2015

NEC Meet 1st

6

41.21

Paul Guptill

Philip High School

2015

Region 7B 2nd

8

41.29

Bryce Malsam

Edmunds Central

2016

South Dakota State Track & Field Championships 2nd P

9

41.35

Mayuen Akok

Sioux Falls Roosevelt High School

2015

Howard Wood Dakota Relays 7th

10

41.41

Charlie Stephenson

Yankton High School

2015

ESD Track & Field Championships 1st

11

41.48

Luke Fritsch

Sioux Falls O'Gorman High School

2016

South Dakota State Track & Field Championships 5th P

12

41.52

Cole Paulson

Freeman High School

2015

Region 5B 1st

13

42.00

Nick Kayl

Lennox High School

2016

Region 4A 2nd

14

42.01

Tiegen Priebe

Chamberlain High School

2017

Region 6A 2nd

15

42.08

Kyler Freeman

Rapid City Central High School

2017

Howard Wood Dakota Relays 16th

16

42.24

Luca Kother

Groton Area High School

2015

South Dakota State Track & Field Championships 6th

17

42.34

Matt Booth

Pierre TF Riggs

2015

Huron Rotary Invite 1st

18

42.50

Tim Parsley

Flandreau High School

2015

Region 3A 1st

19

42.65

Matt Johnson

Sioux Falls Christian

2015

Region 3A 2nd

20

42.71

Jadon Janke

Madison High School

2018

Region 3A 3rd

21

42.77

Daniel Mastick

Harrisburg High School

2015

ESD Track & Field Championships 3rd

22

42.84

Matt Nelson

Irene-Wakonda High School

2015

TVC Track Meet 2nd

23

42.94

Oshimo Shota

Sioux Falls Lincoln High School

2015

Yankton Last Chance Meet 6th

24

43.18

Paul McLaughlin

Rapid City Christian

2016

Douglas Early Bird 3rd

25

43.22

Tait Hope

Rapid City Stevens High School

2016

Rapid City Last Chance Meet 4th

Comments