Men 100m Dash
Finals: Wind: 1.9
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 paul, paul Unattached 10.79 -
2 2 Wilson, Perman FR-1 Morningside 10.96 -
3 3 Lloyd, Sage SO-2 Briar Cliff 11.11 -
4 4 Dostal, Brennan JR-3 Buena Vista 11.27 -
5 5 Heid, Trey SR-4 Augustana (S.D.) 11.33 -
6 6 Butters, Brady FR-1 Northwestern (Iowa) 11.39 -
7 7 Bader, Nathan FR-1 Dakota Wesleyan 11.49 -
8 8 Zonnefeld, Trevor SR-4 Dordt 11.63 -
Preliminaries: Heat #1 Wind: -0.3
Place Overall Name Year Team Time Score
1 2 Lloyd, Sage SO-2 Briar Cliff 11.13
2 4 Dostal, Brennan JR-3 Buena Vista 11.31
3 7 Butters, Brady FR-1 Northwestern (Iowa) 11.54
4 11 Crawford, Riley FR-1 Augustana (S.D.) 11.80
5 15 Rabenberg, Jared FR-1 Dakota Wesleyan 12.30
6 16 Sauren, Joshua SO-2 Waldorf 12.32
Preliminaries: Heat #2 Wind: -0.6
Place Overall Name Year Team Time Score
1 3 Wilson, Perman FR-1 Morningside 11.27
2 6 Bader, Nathan FR-1 Dakota Wesleyan 11.53
3 9 Griffin, Will FR-1 Morningside 11.63
4 12 Coffin, Dylan FR-1 Buena Vista 11.81
5 13 Harmening, Jon SO-2 Dakota Wesleyan 11.86
6 14 Kelly, Kennan FR-1 Dakota State 12.09
7 19 Goehring, Gabriel JR-3 Mount Marty 12.83
Preliminaries: Heat #3
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 paul, paul Unattached 10.88
2 5 Heid, Trey SR-4 Augustana (S.D.) 11.31
3 8 Zonnefeld, Trevor SR-4 Dordt 11.56
4 10 Sanford, Stephan FR-1 Northwestern (Iowa) 11.64
5 17 Row, Austin FR-1 Dakota State 12.41
6 18 Cruz, Claudio SO-2 Waldorf 12.68
Men 200m Dash
Finals: Heat #1 Wind: -0.6
Place Overall Name Year Team Time Score
1 23 Brown, Wes JR-3 Morningside 24.43 -
2 24 Doering, Josh JR-3 Morningside 25.21 -
3 26 Goehring, Gabriel JR-3 Mount Marty 26.37 -
Finals: Heat #2 Wind: -0.4
Place Overall Name Year Team Time Score
1 13 kamenik, tomas Unattached 23.43 -
2 14 Coffin, Dylan FR-1 Buena Vista 23.61 -
3 18 Crawford, Riley FR-1 Augustana (S.D.) 23.90 -
4 25 Albury, Barry FR-1 Dordt 25.44 -
Finals: Heat #3 Wind: -3
Place Overall Name Year Team Time Score
1 10 Fontenot, Anthony FR-1 Dakota Wesleyan 23.35 -
2 14 Staats, Grant SO-2 Morningside 23.61 -
3 16 Stellingwerf, Jeff FR-1 Dordt 23.79 -
4 19 Sampson, Ben SR-4 Buena Vista 23.96 -
5 20 Anderson, Austin SR-4 Waldorf 23.97 -
6 21 Savey, Blake FR-1 Augustana (S.D.) 24.05 -
7 22 Bodden, Dakota JR-3 Dakota Wesleyan 24.12 -
Finals: Heat #4 Wind: -2.7
Place Overall Name Year Team Time Score
1 8 Griffin, Will FR-1 Morningside 23.13 -
2 9 Heid, Trey SR-4 Augustana (S.D.) 23.15 -
3 11 Whipper, Marcus FR-1 Dordt 23.38 -
4 12 Ludens, Bailey FR-1 Dakota State 23.43 -
5 17 Bader, Nathan FR-1 Dakota Wesleyan 23.89 -
Finals: Heat #5 Wind: -0.5
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 paul, paul Unattached 21.45 -
2 2 Lloyd, Sage SO-2 Briar Cliff 21.97 -
3 3 Nordeen, Klayton FR-1 Morningside 22.22 -
4 4 Blank, Chad FR-1 Briar Cliff 22.36 -
5 5 Butters, Brady FR-1 Northwestern (Iowa) 22.52 -
6 6 Dostal, Brennan JR-3 Buena Vista 22.70 -
7 7 Zonnefeld, Trevor SR-4 Dordt 22.83 -
Men 400m Dash
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 14 Fontenot, Anthony FR-1 Dakota Wesleyan 52.37 -
2 20 Johnson, Jacob SO-2 Northwestern (Iowa) 54.05 -
3 22 Conover, Tanner SO-2 Dordt 54.30 -
4 23 Davis, Cody SO-2 Mount Marty 54.43 -
Malan, Sam SR-4 Dordt DQ -
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 8 Aiyegbeni, Perkins FR-1 Northwestern (Iowa) 50.74 -
2 16 Haning, Josh FR-1 Briar Cliff 52.66 -
3 17 Savey, Blake FR-1 Augustana (S.D.) 52.83 -
4 18 Ahlers, Mark SO-2 Waldorf 53.22 -
5 19 Bakker, Mark SO-2 Dordt 53.39 -
6 21 Holzman, Matt SO-2 Briar Cliff 54.17 -
7 25 Crawford, Riley FR-1 Augustana (S.D.) 57.24 -
Finals: Heat #3
Place Overall Name Year Team Time Score
1 10 Sampson, Ben SR-4 Buena Vista 51.20 -
2 11 Farnan, James JR-3 Morningside 51.44 -
3 12 Wedel, Nathan JR-3 Northwestern (Iowa) 51.59 -
4 13 Dahl, Elijah JR-3 Northwestern (Iowa) 51.88 -
5 15 Nitzsche, Bryce FR-1 Northwestern (Iowa) 52.63 -
6 24 Anderson, Austin SR-4 Waldorf 55.19 -
Finals: Heat #4
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Eckels, Josiah SR-4 Dordt 49.13 -
2 2 Te Brink, Levi JR-3 Northwestern (Iowa) 49.82 -
3 3 Pardun, Kyle JR-3 Mount Marty 49.90 -
4 4 Van Eps, Lucas SO-2 Dordt 50.11 -
5 5 Lemon, Aaron JR-3 Northwestern (Iowa) 50.14 -
6 6 Roberts, Logan FR-1 Morningside 50.57 -
7 7 Rozeboom, Ross SR-4 Dordt 50.70 -
8 9 Krier, Austin SR-4 Northwestern (Iowa) 50.91 -
Men 800m Run
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 11 Selsor, Chasen JR-3 Waldorf 2:03.07 -
2 13 Rizzi, Michael FR-1 Morningside 2:03.23 -
3 14 McEvoy, Casey JR-3 Briar Cliff 2:03.59 -
4 16 Pfau, Keegan SO-2 Morningside 2:04.14 -
5 17 Ireland, Beau FR-1 Augustana (S.D.) 2:04.23 -
6 19 Hermann, Corey SO-2 Dakota State 2:04.77 -
7 21 Reiffenberger, Nick SO-2 Augustana (S.D.) 2:07.16 -
8 22 Rude, Jackson FR-1 Morningside 2:08.01 -
9 23 Cottrill, Alex FR-1 Dakota Wesleyan 2:08.26 -
10 24 Currier, Alex SO-2 Northwestern (Iowa) 2:14.01 -
11 25 Voigt, Sam JR-3 Mount Marty 2:14.78 -
12 26 Cutler, Steven FR-1 Morningside 2:16.02 -
13 27 Clark, Taylor SO-2 Briar Cliff 2:17.32 -
14 28 Loerts, Alex FR-1 Buena Vista 2:23.54 -
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Wensink, Sam SR-4 Dordt 1:55.31 -
2 2 Moeller, Mark SR-4 Dakota State 1:56.36 -
3 3 Hollinger, Peter SO-2 Northwestern (Iowa) 1:56.48 -
4 4 Houdek, Jordan SR-4 Mount Marty 1:57.00 -
5 5 Green, Jacob JR-3 Morningside 1:58.00 -
6 6 Derr, Alex FR-1 Dakota State 1:58.60 -
7 7 giddings, skyler Unattached 1:59.46 -
8 8 Miller, Austin FR-1 Augustana (S.D.) 2:00.75 -
9 9 Panec, Jeremiah JR-3 Dakota Wesleyan 2:01.56 -
10 10 Lorfeld, Luke JR-3 Northwestern (Iowa) 2:02.76 -
11 12 weitgenant, ryan Unattached 2:03.15 -
12 15 Kollasch, Tony SO-2 Briar Cliff 2:03.60 -
13 18 Herman, Caleb SO-2 Dordt 2:04.61 -
14 20 Watchhorn, Brendon SO-2 Dordt 2:07.15 -
Men 1500m Run
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 21 Marshall, Slater FR-1 Morningside 4:26.97 -
2 23 Dahlheimer, Jon FR-1 Morningside 4:27.39 -
3 25 Demers, Dalton FR-1 Briar Cliff 4:30.86 -
4 26 Steiger, Kevin JR-3 Dordt 4:31.73 -
5 27 Hauge, Taylor SR-4 Dakota State 4:33.52 -
6 29 Kroese, Caleb FR-1 Dordt 4:34.79 -
7 30 Malenke, Schuyler FR-1 Dordt 4:38.98 -
8 32 Kelly, Dan FR-1 Dordt 4:41.73 -
9 33 Kenny, Zach FR-1 Buena Vista 4:44.69 -
10 34 Blankenship, James SO-2 Waldorf 4:57.92 -
11 35 Reeves, James JR-3 Mount Marty 5:23.28 -
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 4 Vander Kooi, Nick SR-4 Dordt 4:07.34 -
2 11 Harming, Cameron FR-1 Dakota State 4:15.69 -
3 12 Tibbs, Lane JR-3 Dakota Wesleyan 4:16.68 -
4 14 Van Ginkel, Alex JR-3 Dordt 4:18.71 -
5 16 Benzing, Caleb SO-2 Northwestern (Iowa) 4:19.19 -
6 18 Bulten, Chase FR-1 Briar Cliff 4:22.14 -
7 19 Ahlers, Mark SO-2 Waldorf 4:24.34 -
8 20 Brink, Tim FR-1 Morningside 4:26.67 -
9 22 Te Krony, David JR-3 Dordt 4:27.12 -
10 24 Groff, Quinn SR-4 Morningside 4:29.73 -
11 28 Hemphill, Caleb SR-4 Dakota State 4:34.44 -
12 31 Garcia, Ovan SR-4 Waldorf 4:40.62 -
Finals: Heat #3
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Rose, Tim JR-3 Northwestern (Iowa) 3:59.06 -
2 2 Drake, Caleb SR-4 Dordt 4:02.05 -
3 3 DeVries, Alec JR-3 Morningside 4:07.05 -
4 5 Goetsch, Tanner JR-3 Northwestern (Iowa) 4:08.49 -
5 6 Epp, Hans JR-3 Northwestern (Iowa) 4:11.10 -
6 7 Heinrichs, Joe JR-3 Briar Cliff 4:13.35 -
7 8 Janssen, AJ JR-3 Morningside 4:13.84 -
8 9 Tietz, Alex SO-2 Augustana (S.D.) 4:14.18 -
9 10 Schaap, Riley JR-3 Dordt 4:14.84 -
10 13 Tejada, Claudio SR-4 Dakota State 4:17.57 -
11 15 Kollasch, Zach SO-2 Briar Cliff 4:19.10 -
12 17 Schiltz, Drew SR-4 Morningside 4:20.18 -
Men 5000m Run
Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Abrams, Mark SR-4 Morningside 15:29.50 -
2 2 Janssen, AJ JR-3 Morningside 15:45.58 -
3 3 Daane, Adam JR-3 Dordt 15:47.87 -
4 4 Curnow, Braden FR-1 Dakota State 16:00.16 -
5 5 Ward, Aaron SR-4 Waldorf 16:08.58 -
6 6 Dahlheimer, Jon FR-1 Morningside 16:12.17 -
7 7 Cruse, Max FR-1 Dakota State 16:14.82 -
8 8 Meiners, Nathan JR-3 Waldorf 16:16.27 -
9 9 Bauermeister, Ryan JR-3 Northwestern (Iowa) 16:35.54 -
10 10 Gilliland, Luke FR-1 Dordt 17:05.23 -
11 11 Whalen, Collin FR-1 Mount Marty 17:15.10 -
12 12 Garcia, Ovan SR-4 Waldorf 17:15.53 -
13 13 Carson, Michael SR-4 Dakota State 17:28.73 -
14 14 Lein, Jonathan FR-1 Dakota State 17:31.51 -
15 15 Brinkman, Adam SR-4 Waldorf 19:46.59 -
16 16 Zeller, Alden SO-2 Waldorf 20:23.24 -
Steiger, Kevin JR-3 Dordt DNF -
Men 10000m Run
Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Brockmueller, Ben SR-4 Dordt 33:19.76 -
2 2 Warren, Austin JR-3 Northwestern (Iowa) 33:53.48 -
3 3 Demers, Dalton FR-1 Briar Cliff 34:42.08 -
4 4 Chase, Ryan FR-1 Dakota Wesleyan 35:04.35 -
5 5 Galloway, Luke SR-4 Northwestern (Iowa) 35:11.20 -
6 6 Smith, Steven SR-4 Buena Vista 35:14.88 -
7 7 Vega, Jesse SO-2 Waldorf 36:02.53 -
8 8 Fischer, Kyle SR-4 Dordt 36:26.43 -
9 9 Jeltema, Jeff JR-3 Northwestern (Iowa) 38:00.04 -
10 10 Groves, Zach SR-4 Briar Cliff 38:12.81 -
Men 110m Hurdles
Finals: Heat #1 Wind: 1.4
Place Overall Name Year Team Time Score
1 8 Doering, Josh JR-3 Morningside 16.43 -
2 9 Bodden, Dakota JR-3 Dakota Wesleyan 16.69 -
3 10 Bakker, Kyle FR-1 Northwestern (Iowa) 16.73 -
4 11 McCauley, Michael SO-2 Northwestern (Iowa) 17.26 -
5 12 Brouwer, John JR-3 Dordt 18.31 -
6 13 Schaefer, Elijah JR-3 Northwestern (Iowa) 18.31 -
Finals: Heat #2 Wind: 1.9
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Heidema, Keith JR-3 Dordt 15.03 -
2 2 Jackson, Reece SO-2 Morningside 15.23 -
3 3 Van't Hof, Dylon JR-3 Augustana (S.D.) 15.49 -
4 4 Noble, Jacobus FR-1 Morningside 15.51 -
5 5 Ward, Evan SO-2 Augustana (S.D.) 15.53 -
6 6 Sacker, Justin SR-4 Buena Vista 15.67 -
7 7 Hiser, Chase FR-1 Morningside 16.22 -
Men 400m Hurdles
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 6 kamenik, tomas Unattached 57.87 -
2 16 Kolvek, Brad SO-2 Briar Cliff 1:04.00 -
3 17 McCauley, Michael SO-2 Northwestern (Iowa) 1:05.33 -
4 19 Lawrence, William UNAT-Mount Marty 1:11.08 -
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 4 Hiser, Chase FR-1 Morningside 57.53 -
2 8 Bakker, Kyle FR-1 Northwestern (Iowa) 58.55 -
3 9 Harmening, Jon SO-2 Dakota Wesleyan 58.56 -
4 12 Coffin, Dylan FR-1 Buena Vista 1:00.44 -
5 14 Brouwer, John JR-3 Dordt 1:01.00 -
6 15 Schaefer, Elijah JR-3 Northwestern (Iowa) 1:01.12 -
7 18 Aberson, Ben FR-1 Dordt 1:06.59 -
Fuller, Jesse SO-2 Briar Cliff DQ -
Finals: Heat #3
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Noble, Jacobus FR-1 Morningside 55.39 -
2 2 Hiser, Kyle SR-4 Morningside 55.57 -
3 3 Schlicht, Rex FR-1 Dakota Wesleyan 56.47 -
4 5 Sacker, Justin SR-4 Buena Vista 57.77 -
5 7 Gebel, Miles FR-1 Morningside 57.98 -
6 10 Van't Hof, Dylon JR-3 Augustana (S.D.) 59.01 -
7 11 Spykstra, TJ SO-2 Northwestern (Iowa) 1:00.14 -
8 13 Ward, Evan SO-2 Augustana (S.D.) 1:00.96 -
Men 3000m Steeplechase
Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Skillern, Sean SR-4 Morningside 9:47.41 -
2 2 Lux, Jaden JR-3 Morningside 10:32.94 -
3 3 Wixon, Nick SO-2 Mount Marty 10:49.42 -
4 4 Larson, Tyler SR-4 Buena Vista 12:07.18 -
Men's 4 x 100m Relay
Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 , Briar Cliff 43.21 -
2 2 , Northwestern (Iowa) 43.77 -
3 3 , Morningside 44.47 -
Men's 4 x 400m Relay
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 6 , Morningside 3:31.29 -
2 10 , Northwestern (Iowa) 3:35.89 -
3 11 , Morningside 3:37.28 -
4 12 , Briar Cliff 3:38.90 -
5 13 , Dordt 3:52.48 -
6 14 , Morningside 3:53.58 -
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 , Northwestern (Iowa) 3:21.48 -
2 2 , Morningside 3:23.63 -
3 3 , Dordt 3:24.21 -
4 4 , Briar Cliff 3:25.29 -
5 5 , Dordt 3:28.42 -
6 7 , Buena Vista 3:31.47 -
7 8 , Dakota Wesleyan 3:32.46 -
8 9 , Mount Marty 3:33.28 -
Men's 4 x 800m Relay
Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 , Northwestern (Iowa) 7:41.71 -
2 2 , Morningside 7:44.35 -
3 3 , Dordt 7:46.79 -
4 4 , Dakota State 7:52.88 -
5 5 , Northwestern (Iowa) 8:06.09 -
6 6 , Northwestern (Iowa) 8:08.58 -
7 7 , Briar Cliff 8:09.04 -
8 8 , Morningside 8:12.59 -
9 9 , Waldorf 8:35.83 -
Men High Jump
Overall Name Year Team Mark Score 1.74 1.79 1.84 1.89 1.94 1.99
1 Moats, Jacob SR-4 Dordt 1.99m - P P P P P XXO
2 Johnson, Jackson FR-1 Northwestern (Iowa) 1.94m - P O O O O XXX
3 Rabenberg, Jared FR-1 Dakota Wesleyan 1.89m - P O XO O XXX
4 Jackson, Reece SO-2 Morningside 1.84m - P P XO XXX
5 Kauk, Trevor SR-4 Dordt 1.84m - P P XXO XXX
6 Anderson, Eli FR-1 Augustana (S.D.) 1.79m - P O XXX
Folkerts, Jordan JR-3 Dordt NH - XXX
Men Pole Vault
Overall Name Year Team Mark Score 3.70 3.85 4.00
1 Pohlman, Matt FR-1 Augustana (S.D.) 4.00m - P P XO
2 Jorenson, Brody JR-3 Augustana (S.D.) 3.85m - P O XXX
Hollingsworth, Troy SO-2 Augustana (S.D.) NH - XXX
Men Long Jump
Overall Name Year Team Mark Score
1 Nordeen, Klayton FR-1 Morningside 6.44m - FOUL FOUL 6.44m 5.67m 6.09m FOUL
2 Hillman, Matt SO-2 Northwestern (Iowa) 6.32m - 6.20m 6.14m 6.08m 6.19m 6.32m 6.15m
3 Hilbrands, Tanner JR-3 Northwestern (Iowa) 6.30m - 6.30m 6.04m FOUL 6.01m 5.97m 6.17m
4 Gebel, Miles FR-1 Morningside 6.15m - 6.15m FOUL 6.05m 5.94m FOUL FOUL
5 Stellingwerf, Jeff FR-1 Dordt 5.91m - 5.72m 5.91m 5.87m 5.73m 5.75m FOUL
6 Wager, Tim FR-1 Northwestern (Iowa) 5.77m - 5.33m 5.73m 5.34m 5.42m 5.51m 5.77m
7 Van Denend, Dylan FR-1 Dordt 5.75m - FOUL FOUL 5.75m FOUL 5.74m 5.52m
8 Albury, Barry FR-1 Dordt 5.74m - 5.12m 5.74m 5.60m FOUL 5.21m FOUL
9 Contreras, Max FR-1 Mount Marty 4.38m - 4.07m 4.38m PASS PASS PASS PASS
Men Triple Jump
Overall Name Year Team Mark Score
1 Craig, Isaiah SO-2 Waldorf 12.73m - 12.25m 12.58m 12.60m FOUL 12.71m 12.73m
2 Rabenberg, Jared FR-1 Dakota Wesleyan 12.69m - FOUL 12.29m 12.69m 12.17m 12.46m FOUL
3 Zonnefeld, Trevor SR-4 Dordt 12.59m - 12.59m 12.47m FOUL FOUL FOUL FOUL
4 Harmening, Jon SO-2 Dakota Wesleyan 12.36m - FOUL 12.36m 1.33m 11.72m 12.20m 12.19m
5 Van Denend, Dylan FR-1 Dordt 12.31m - FOUL 12.31m FOUL FOUL FOUL FOUL
6 Davis, Cody SO-2 Mount Marty 11.65m - 11.26m 11.36m 11.20m FOUL FOUL 11.65m
7 Wager, Tim FR-1 Northwestern (Iowa) 11.61m - 11.48m 11.61m 11.24m 10.89m 11.27m 11.60m
8 Johnson, Jacob SO-2 Northwestern (Iowa) 11.18m - FOUL FOUL 10.98m FOUL 10.59m 11.18m
9 Contreras, Max FR-1 Mount Marty 9.93m - FOUL 9.93m 9.89m 9.53m 9.56m FOUL
Men Shot Put
Overall Name Year Team Mark Score
6 Schmit, Brandon FR-1 Dakota State 13.09m - 11.89m 12.11m 13.09m 12.57m 12.68m 12.42m
9 Gabel, Matthew FR-1 Dordt 11.70m - 11.70m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
10 Klein, Grady FR-1 Morningside 11.67m - 10.20m 11.67m 11.16m
11 Baker, Demetrius SR-4 Waldorf 11.38m - FOUL 11.38m 11.23m
12 Schreur, Brandon FR-1 Dordt 11.34m - 10.92m FOUL 11.34m
13 Kenobbie, Grahm FR-1 Northwestern (Iowa) 11.04m - 10.81m 11.04m FOUL
14 Sauren, Joshua SO-2 Waldorf 10.75m - 10.75m 10.68m 10.07m
15 Cruz, Claudio SO-2 Waldorf 10.73m - 10.40m 9.67m 10.73m
16 Pinedo, Jacob JR-3 Waldorf 9.80m - 9.60m 9.66m 9.80m
1 Bauman, Cody JR-3 Northwestern (Iowa) 15.07m - 13.80m 14.06m 14.65m FOUL 15.00m 15.07m
2 Beall, Drew SO-2 Buena Vista 14.39m - 12.57m 14.39m FOUL FOUL 13.39m 14.01m
3 Bonner, Chase SO-2 Buena Vista 14.24m - FOUL 13.14m 14.23m 14.24m FOUL FOUL
4 Bundick, Grayson SR-4 Dordt 13.82m - 12.32m 13.82m FOUL FOUL 13.56m FOUL
5 Van Gorp, Carter FR-1 Northwestern (Iowa) 13.45m - 13.45m FOUL FOUL 13.09m 13.30m 13.06m
7 Rohlk, Garrett JR-3 Buena Vista 12.40m - 12.40m 12.28m FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Schmitt, Kyler SO-2 Dordt 12.13m - 11.53m FOUL 12.13m FOUL FOUL FOUL
Men Discus Throw
Overall Name Year Team Mark Score
9 Schmit, Brandon FR-1 Dakota State 39.45m - FOUL 39.45m FOUL
11 Anderson, James FR-1 Northwestern (Iowa) 38.41m - 34.55m 38.41m 35.56m
12 Davelaar, David JR-3 Dordt 36.03m - 34.81m 36.03m FOUL
13 Schreur, Brandon FR-1 Dordt 33.39m - 33.39m FOUL 30.99m
14 Gabel, Matthew FR-1 Dordt 31.42m - 28.60m FOUL 31.42m
15 Pinedo, Jacob JR-3 Waldorf 29.72m - FOUL 29.72m 28.98m
16 Sauren, Joshua SO-2 Waldorf 27.19m - FOUL 27.19m 24.79m
17 Cruz, Claudio SO-2 Waldorf 25.99m - 23.10m FOUL 25.99m
Baker, Demetrius SR-4 Waldorf FOUL - FOUL FOUL FOUL
1 Van Kempen, Ike SO-2 Dordt 50.46m - 50.46m 48.45m 49.55m 49.35m 49.81m 49.82m
2 Westhoff, Trevor SO-2 Briar Cliff 46.88m - 44.64m 46.67m FOUL 46.23m 46.58m 46.88m
3 Bajema, Ben JR-3 Dordt 45.56m - 45.56m 43.53m 43.03m FOUL 43.05m FOUL
4 Bauman, Cody JR-3 Northwestern (Iowa) 45.00m - 44.16m FOUL FOUL FOUL FOUL 45.00m
5 Beall, Drew SO-2 Buena Vista 44.25m - FOUL 41.74m 42.04m 43.41m 44.25m 42.13m
6 Peasley, Dustin SO-2 Briar Cliff 43.30m - 41.90m 38.05m 42.91m 40.89m 40.67m 43.30m
7 Van Gorp, Carter FR-1 Northwestern (Iowa) 42.98m - FOUL 42.63m 42.98m 41.22m FOUL 41.74m
8 Rohlk, Garrett JR-3 Buena Vista 41.12m - FOUL 41.12m 39.04m FOUL 38.26m 35.58m
10 Davelaar, John JR-3 Dordt 38.48m - FOUL 38.48m FOUL
Schmitt, Kyler SO-2 Dordt FOUL - FOUL FOUL FOUL
Lems, Tyler SO-2 Dakota State FOUL - FOUL FOUL FOUL
Men Hammer Throw
Overall Name Year Team Mark Score
8 Beall, Drew SO-2 Buena Vista 41.84m - 41.84m FOUL FOUL FOUL FOUL 40.54m
10 Baker, Demetrius SR-4 Waldorf 39.40m - 37.93m 39.40m FOUL
11 Klein, Grady FR-1 Morningside 38.22m - 38.22m 36.50m 37.15m
12 Kenobbie, Grahm FR-1 Northwestern (Iowa) 36.81m - FOUL 34.41m 36.81m
13 Van Gorp, Carter FR-1 Northwestern (Iowa) 36.79m - 25.89m FOUL 36.79m
14 Anderson, James FR-1 Northwestern (Iowa) 35.93m - FOUL 35.93m 35.33m
15 Schreur, Brandon FR-1 Dordt 30.50m - 29.13m 29.40m 30.50m
Pinedo, Jacob JR-3 Waldorf FOUL - FOUL FOUL FOUL
1 Weis, Alex SR-4 SW Minnesota St. 55.73m - 53.39m 55.34m 54.74m 55.73m 55.28m 54.68m
2 Davelaar, David JR-3 Dordt 52.98m - FOUL 52.92m FOUL 51.19m 52.98m FOUL
3 Bajema, Ben JR-3 Dordt 47.43m - FOUL 42.18m FOUL 47.43m FOUL 44.99m
4 Rohlk, Garrett JR-3 Buena Vista 46.71m - 46.71m FOUL FOUL 43.22m FOUL FOUL
5 Van Kempen, Ike SO-2 Dordt 45.81m - 44.17m 45.81m FOUL FOUL 45.34m FOUL
6 Bonner, Chase SO-2 Buena Vista 45.19m - FOUL FOUL 42.18m 43.71m 42.13m 45.19m
7 Peasley, Dustin SO-2 Briar Cliff 45.06m - 42.72m 45.06m FOUL FOUL FOUL 44.15m
9 Westhoff, Trevor SO-2 Briar Cliff 39.99m - FOUL FOUL 39.99m FOUL FOUL FOUL
Men Javelin Throw
Overall Name Year Team Mark Score
9 Harris, Tristan FR-1 Morningside 38.58m - 38.27m 36.95m 37.09m 37.40m 38.58m FOUL
10 Guerron, Diego FR-1 Briar Cliff 36.83m - 34.29m FOUL 36.83m
12 Baker, Demetrius SR-4 Waldorf 36.12m - 36.12m 36.10m FOUL
13 Kauk, Trevor SR-4 Dordt 34.31m - 34.31m 32.61m FOUL
14 Davis, Hunter SO-2 Morningside 31.26m - 30.66m FOUL 31.26m
15 Torrez, Julio FR-1 Morningside 28.32m - 27.36m 28.32m FOUL
Kenobbie, Grahm FR-1 Northwestern (Iowa) FOUL - FOUL FOUL FOUL
1 Peasley, Dustin SO-2 Briar Cliff 53.20m - 53.20m 53.07m 51.75m 52.48m 49.37m 51.26m
2 Lems, Tyler SO-2 Dakota State 52.52m - 48.61m FOUL 49.27m 48.48m 52.52m FOUL
3 Davelaar, John JR-3 Dordt 49.94m - 47.69m 47.72m FOUL FOUL 49.94m 47.05m
4 Burki, Sam SR-4 Briar Cliff 48.49m - 44.32m 45.66m 48.49m FOUL FOUL 48.02m
5 Stellingwerf, Jeff FR-1 Dordt 45.85m - 38.97m 43.22m 45.85m 38.83m FOUL FOUL
6 Van Denend, Dylan FR-1 Dordt 45.00m - 38.18m 41.03m 36.76m 39.84m 40.76m 45.00m
7 Schiltz, Drew SR-4 Morningside 44.33m - 44.22m FOUL 44.33m 42.23m 44.09m FOUL
8 Staats, Grant SO-2 Morningside 39.85m - FOUL 35.26m 39.72m 39.85m 37.85m FOUL
11 Johnston, Brian FR-1 Morningside 36.36m - 34.41m 36.36m FOUL
Men Decathlon
Finals:
Place Overall Name Year Team Points Score
1 1 Bolt, Matthew SR-4 Dordt 6013 -
2 2 Strand, Jordan SR-4 Northwestern (Iowa) 5953 -
3 3 Korver, Calvin FR-1 Northwestern (Iowa) 5733 -
4 4 Wessling, Kyle SR-4 Buena Vista 5581 -
5 5 Harris, Nick SR-4 Briar Cliff 5097 -
6 6 Jacobi, Justin SO-2 Waldorf 4933 -
7 7 Dirksen, Gabe SR-4 Dakota Wesleyan 4911 -
8 8 Auerbach, Jake SR-4 Northwestern (Iowa) 4653 -
9 8 Johnson, Matthew SO-2 Northwestern (Iowa) 4653 -
10 10 Eggebraaten, Jonathan SO-2 Northwestern (Iowa) 4218 -
Women 100m Dash
Finals: Wind: 0.6
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Joseph, Eleka JR-3 Morningside 12.46 -
2 2 Dunk, Jahdai SR-4 Northwestern (Iowa) 12.60 -
3 3 Spear, Mallory SR-4 Buena Vista 12.72 -
4 4 Weidler, Alyssa FR-1 Dakota Wesleyan 12.96 -
5 5 Hoff-Au, Kiana SO-2 Mount Marty 13.09 -
6 6 Bloemendaal, Devin SO-2 Northwestern (Iowa) 13.14 -
7 7 Vermeer, Jana SR-4 Northwestern (Iowa) 13.25 -
8 8 Peschau, Lily FR-1 Northwestern (Iowa) 13.43 -
Preliminaries: Heat #1 Wind: 1.6
Place Overall Name Year Team Time Score
1 3 Dunk, Jahdai SR-4 Northwestern (Iowa) 12.68
2 7 Vermeer, Jana SR-4 Northwestern (Iowa) 13.28
3 10 Westerman, Sarah FR-1 Augustana (S.D.) 13.40
4 12 Veldhuisen, Hannah FR-1 Dordt 13.65
5 13 Ellerbeck, Megan FR-1 Morningside 13.66
6 20 Glenn, Katherine FR-1 Mount Marty 14.65
7 21 Griffin, Jackie JR-3 Northwestern (Iowa) 14.67
Preliminaries: Heat #2 Wind: 2.9
Place Overall Name Year Team Time Score
1 2 Spear, Mallory SR-4 Buena Vista 12.67
2 4 Weidler, Alyssa FR-1 Dakota Wesleyan 13.05
3 8 Peschau, Lily FR-1 Northwestern (Iowa) 13.28
4 9 Regenerus, Pam FR-1 Dordt 13.31
5 15 Butturff, Destine FR-1 Buena Vista 13.91
6 16 Quist, Shaniese SR-4 Dordt 13.97
7 18 Brockhoff, Kirsten SR-4 Morningside 14.50
8 22 McCollam-Larson, Moira FR-1 Morningside 14.81
Preliminaries: Heat #3 Wind: 0.2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Joseph, Eleka JR-3 Morningside 12.58
2 5 Bloemendaal, Devin SO-2 Northwestern (Iowa) 13.10
3 6 Hoff-Au, Kiana SO-2 Mount Marty 13.13
4 11 Van Ginkel, Bailey FR-1 Northwestern (Iowa) 13.55
5 14 Adsit, Breanna JR-3 Dakota State 13.73
6 17 Konkler, Emma JR-3 Buena Vista 14.11
7 19 Meyer, Lindsay JR-3 Buena Vista 14.51
Women 200m Dash
Finals: Heat #1 Wind: -1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 25 Schwab, Cassidy FR-1 Briar Cliff 29.47 -
2 26 McCollam-Larson, Moira FR-1 Morningside 29.67 -
3 28 Meyer, Lindsay JR-3 Buena Vista 30.06 -
Finals: Heat #2 Wind: -0.4
Place Overall Name Year Team Time Score
1 13 Foresman, Sonora FR-1 Morningside 27.90 -
2 19 Jacobsen, Jamie JR-3 Briar Cliff 28.61 -
3 20 Adsit, Breanna JR-3 Dakota State 28.83 -
4 21 Igarashi, Jessica SO-2 Buena Vista 28.85 -
5 22 Quist, Shaniese SR-4 Dordt 29.04 -
6 27 Ervin, Allyson SO-2 Buena Vista 29.99 -
Finals: Heat #3 Wind: -0.3
Place Overall Name Year Team Time Score
1 9 Schimmel, Naomi JR-3 Northwestern (Iowa) 27.17 -
2 10 Peschau, Lily FR-1 Northwestern (Iowa) 27.44 -
3 14 Veldhuisen, Hannah FR-1 Dordt 28.03 -
4 15 Holbert, Sunkyu FR-1 Buena Vista 28.12 -
5 16 Bahensky, Taylor FR-1 Morningside 28.19 -
6 18 Ellerbeck, Megan FR-1 Morningside 28.50 -
7 23 Butturff, Destine FR-1 Buena Vista 29.20 -
Finals: Heat #4 Wind: -0.2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 5 Dunk, Jahdai SR-4 Northwestern (Iowa) 26.75 -
2 11 Te Grotenhuis, Katie FR-1 Northwestern (Iowa) 27.57 -
3 12 Willroth, Megan FR-1 Northwestern (Iowa) 27.61 -
4 17 Bloemendaal, Devin SO-2 Northwestern (Iowa) 28.27 -
5 24 Konkler, Emma JR-3 Buena Vista 29.41 -
Finals: Heat #5 Wind: -4.1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Joseph, Eleka JR-3 Morningside 25.74 -
2 2 Spear, Mallory SR-4 Buena Vista 25.79 -
3 3 Keune, MacKenzie FR-1 Northwestern (Iowa) 26.14 -
4 4 Heusinkveld, Anna FR-1 Northwestern (Iowa) 26.38 -
5 6 Olson, BreeAna SR-4 Dakota State 26.88 -
6 7 Hoff-Au, Kiana SO-2 Mount Marty 26.93 -
7 8 Regenerus, Pam FR-1 Dordt 27.14 -
Women 400m Dash
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 4 Foresman, Sonora FR-1 Morningside 1:02.12 -
2 5 Dodunski, Beccy SR-4 Briar Cliff 1:02.13 -
3 8 Bahensky, Taylor FR-1 Morningside 1:03.20 -
4 9 Ervin, Allyson SO-2 Buena Vista 1:07.02 -
5 10 Schwartz, Lydia FR-1 Morningside 1:07.38 -
6 11 Buddenhagen, Charley JR-3 Waldorf 1:16.49 -
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Velgersdyk, Miranda JR-3 Dordt 56.01 -
2 2 Wind, Joscelyn SO-2 Dordt 59.61 -
3 3 Beckmann, Danielle SO-2 Morningside 1:01.68 -
4 6 Heusinkveld, Anna FR-1 Northwestern (Iowa) 1:02.33 -
5 7 Sorensen, Emily SO-2 Northwestern (Iowa) 1:02.56 -
Women 800m Run
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 9 Schweigert, Shailhyn JR-3 Dakota Wesleyan 2:31.01 -
2 10 Mouw, Miranda SO-2 Northwestern (Iowa) 2:34.27 -
3 12 Sopko, Victoria SR-4 Dakota State 2:35.78 -
4 13 Bauermeister, Kendra FR-1 Northwestern (Iowa) 2:36.41 -
5 15 Bauermeister, Sara FR-1 Morningside 2:37.85 -
6 16 Lang, Kelsey FR-1 Northwestern (Iowa) 2:38.84 -
7 17 Enerson, Brianna JR-3 Dordt 2:40.39 -
8 18 mills, donna Unattached 2:43.13 -
9 19 Dopita, Angela SO-2 Briar Cliff 2:46.57 -
10 20 Rowe, Maya FR-1 Buena Vista 2:47.72 -
11 21 Laws, Tyra JR-3 Dakota State 2:48.22 -
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Landhuis, Katie JR-3 Northwestern (Iowa) 2:17.01 -
2 2 Lewis, Kelsey SR-4 Dordt 2:19.75 -
3 3 Wilgenburg, Jenna SO-2 Dordt 2:21.39 -
4 4 Pelelo-Ray, Rose SO-2 Morningside 2:22.71 -
5 5 fundermann, emalee Unattached 2:22.83 -
6 6 Rogers, McKenna FR-1 Dakota Wesleyan 2:26.87 -
7 7 Sinclair, Sam JR-3 Northwestern (Iowa) 2:27.71 -
8 8 Kortlever, Clare FR-1 Morningside 2:27.90 -
9 11 Davis, Caitlin SR-4 Mount Marty 2:35.22 -
10 14 Scar, Destiny FR-1 Morningside 2:37.16 -
Women 1500m Run
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 17 Fry, Kaitlin FR-1 Dordt 5:17.15 -
2 19 Kube, Kendy FR-1 Morningside 5:23.20 -
3 20 Wills, Mariah SR-4 Morningside 5:24.03 -
4 21 Schreiner , Katlynn JR-3 Morningside 5:33.41 -
5 22 Provart, Britta SO-2 Dordt 5:34.91 -
6 23 Mathes, Kate SR-4 Morningside 5:36.92 -
7 24 Krohn, Alyssa FR-1 Northwestern (Iowa) 5:41.32 -
8 26 Hagberg, Sonya SR-4 Northwestern (Iowa) 5:57.85 -
9 27 Jochims, Mercedes JR-3 Dakota State 6:13.78 -
10 28 Ramirez, Katelynn JR-3 Waldorf 6:40.31 -
11 29 Vandersnick, Traci SO-2 Mount Marty 6:47.12 -
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 7 Clark, Genevieve FR-1 Mount Marty 5:01.20 -
2 8 Warner, Cassie SO-2 Morningside 5:01.65 -
3 10 Maaske, Megan SO-2 Morningside 5:02.75 -
4 12 Held, Khiree FR-1 Northwestern (Iowa) 5:08.35 -
5 13 Couch, Olivia FR-1 Dordt 5:09.01 -
6 14 Jacobsen, Jamie JR-3 Briar Cliff 5:13.20 -
7 15 Visscher, Jordyn SR-4 Dordt 5:15.23 -
8 25 Kuik, Marissa FR-1 Waldorf 5:45.71 -
Finals: Heat #3
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Bosch, Katie JR-3 Northwestern (Iowa) 4:43.74 -
2 2 Van Zee, Justine SR-4 Dordt 4:46.82 -
3 3 Mumm, Michelle JR-3 Morningside 4:50.64 -
4 4 Knevelbaard, Annechiena SO-2 Dordt 4:54.10 -
5 5 De Jong, Kassidy SO-2 Northwestern (Iowa) 4:57.41 -
6 6 Harthoorn, Breanna FR-1 Northwestern (Iowa) 4:59.39 -
7 9 Shepherd, Tiffany SR-4 Morningside 5:02.03 -
8 11 Rairdon, Rebekah FR-1 Augustana (S.D.) 5:05.18 -
9 16 Rairdon, Rachel FR-1 Augustana (S.D.) 5:16.39 -
10 18 Bauer, Carly SR-4 Augustana (S.D.) 5:19.12 -
Women 5000m Run
Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Van Meeteren, Emma FR-1 Northwestern (Iowa) 19:10.61 -
2 2 Douma, Erika JR-3 Dordt 19:12.94 -
3 3 Bandstra, Erin FR-1 Dordt 19:24.95 -
4 4 Hoesing, Emily FR-1 Buena Vista 21:42.11 -
5 5 Boven, Emma FR-1 Dordt 22:50.13 -
Women 10000m Run
Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 George, Alex FR-1 Morningside 41:22.62 -
2 2 O'Malley, Mandy SR-4 Mount Marty 41:48.76 -
3 3 Rietveld, Berkley SR-4 Mount Marty 42:20.59 -
4 4 Henckel, Annika JR-3 Dordt 42:45.28 -
5 5 Provart, Britta SO-2 Dordt 43:14.79 -
6 6 Harris, Tara SO-2 Buena Vista 46:30.96 -
Women 100m Hurdles
Finals: Heat #1 Wind: -0.6
Place Overall Name Year Team Time Score
1 8 Straight, Morgan FR-1 Waldorf 16.83 -
2 9 Schwab, Cassidy FR-1 Briar Cliff 16.85 -
3 11 Hansen, Morgan FR-1 Mount Marty 18.20 -
Finals: Heat #2 Wind: -0.2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Spear, Madison SR-4 Buena Vista 15.12 -
2 2 Wubben, Danielle JR-3 Dordt 15.13 -
3 3 Keune, MacKenzie FR-1 Northwestern (Iowa) 15.35 -
4 4 rew, elizabeth Unattached 15.68 -
5 5 Achterhof, Ali JR-3 Northwestern (Iowa) 16.55 -
6 6 Broersma, Brittany JR-3 Dordt 16.61 -
7 7 Jacobson, Arika FR-1 Northwestern (Iowa) 16.70 -
8 10 Holt, Danielle SR-4 Waldorf 17.65 -
Women 400m Hurdles
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 5 Straight, Morgan FR-1 Waldorf 1:09.14 -
2 6 Jacobson, Arika FR-1 Northwestern (Iowa) 1:09.14 -
3 9 Igarashi, Jessica SO-2 Buena Vista 1:12.40 -
4 10 Anziano, Kaylynn FR-1 Dakota Wesleyan 1:13.74 -
5 11 Hansen, Morgan FR-1 Mount Marty 1:29.75 -
Visscher, Jordyn SR-4 Dordt DQ -
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Boer, Payton SO-2 Morningside 1:05.26 -
2 2 Oostra, Jordyn JR-3 Northwestern (Iowa) 1:06.66 -
3 3 Koch, Taylor FR-1 Augustana (S.D.) 1:06.96 -
4 4 Spear, Madison SR-4 Buena Vista 1:08.14 -
5 7 Solano, Ashley SO-2 Augustana (S.D.) 1:09.93 -
6 8 rew, elizabeth Unattached 1:10.16 -
Women 3000m Steeplechase
Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 Higgins, Allison JR-3 Morningside 11:39.59 -
2 2 Brooks, Audrey JR-3 Dordt 12:03.77 -
3 3 Lambert, Natalie FR-1 Morningside 12:07.83 -
4 4 Hovland, Krista JR-3 Northwestern (Iowa) 13:08.99 -
5 5 Wicks, Billie SO-2 Mount Marty 13:47.50 -
6 6 Matthaides, Bailey JR-3 Waldorf 14:32.21 -
Women's 4 x 100m Relay
Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 , Dordt 48.93 -
2 2 , Northwestern (Iowa) 49.57 -
3 3 , Buena Vista 50.11 -
4 4 , Northwestern (Iowa) 51.68 -
5 5 , Unattached 53.73 -
6 6 , Briar Cliff 55.38 -
7 7 , Morningside 57.81 -
, Dordt DQ -
Women's 4 x 400m Relay
Finals: Heat #1
Place Overall Name Year Team Time Score
1 8 , Morningside 4:41.90 -
2 9 , Waldorf 4:56.19 -
Finals: Heat #2
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 , Dordt 3:56.20 -
2 2 , Morningside 3:58.31 -
3 3 , Northwestern (Iowa) 4:10.31 -
4 4 , Buena Vista 4:14.24 -
5 5 , Morningside 4:15.79 -
6 6 , Dordt 4:16.70 -
7 7 , Mount Marty 4:17.41 -
Women's 4 x 800m Relay
Finals:
Place Overall Name Year Team Time Score
1 1 , Northwestern (Iowa) 9:10.26 -
2 2 , Dordt 9:13.42 -
3 3 , Morningside 9:18.27 -
4 4 , Morningside 9:49.60 -
5 5 , Mount Marty 9:59.86 -
6 6 , Northwestern (Iowa) 10:19.72 -
7 7 , Northwestern (Iowa) 10:26.20 -
8 8 , Waldorf 12:14.71 -
Women High Jump
Overall Name Year Team Mark Score 1.43 1.48 1.53 1.58
1 Hulst, Mycah Unattached 1.58m - P O O O
2 Runneberg, Brooke SO-2 Buena Vista 1.53m - P O XO XXX
2 Campbell, Christine SR-4 Augustana (S.D.) 1.53m - P P XO XXX
4 Paauw, Hannah FR-1 Northwestern (Iowa) 1.53m - O XXO XO XXX
5 Wind, Joscelyn SO-2 Dordt 1.48m - P O XXX
6 Sokolowski, Andrea FR-1 Dakota Wesleyan 1.48m - XO O XXX
7 Leffler, Victoria SO-2 Buena Vista 1.48m - P XO XXX
8 Engebretson, Katrina FR-1 Northwestern (Iowa) 1.48m - XO XO XXX
9 Te Grotenhuis, Katie FR-1 Northwestern (Iowa) 1.43m - XO XXX
McClarty, Meghan SO-2 Briar Cliff NH - XXX
Glenn, Katherine FR-1 Mount Marty NH - XXX
Reed, Madison FR-1 Morningside NH - XXX
Women Pole Vault
Overall Name Year Team Mark Score 2.50 2.65 2.95
1 Schimmel, Naomi JR-3 Northwestern (Iowa) 2.80m - P P XXX
2 Herrboldt, Christina JR-3 Mount Marty 2.50m - O XXX
Noble, Lily SO-2 Augustana (S.D.) NH - XXX
Women Long Jump
Overall Name Year Team Mark Score
1 Wubben, Danielle JR-3 Dordt 5.20m - 5.16m FOUL 4.95m 5.03m 5.20m 5.20m
2 Westerman, Sarah FR-1 Augustana (S.D.) 5.12m - 4.92m 5.00m 5.12m 4.89m 4.92m 4.70m
3 Van Essen, Natalie SR-4 Dordt 4.94m - 4.94m 4.48m 4.66m 4.72m 4.80m 4.78m
4 Weidler, Alyssa FR-1 Dakota Wesleyan 4.92m - 4.61m 4.74m 4.82m 4.50m 4.87m 4.92m
5 Wunschel, Shania JR-3 Buena Vista 4.77m - 4.77m 4.64m 4.51m 4.31m 4.42m 4.55m
6 Vaske, Johanna FR-1 Briar Cliff 4.68m - 4.68m 4.67m 4.64m 4.49m 4.64m 4.68m
7 Quist, Shaniese SR-4 Dordt 4.64m - FOUL 4.62m 4.64m FOUL FOUL 4.50m
8 Kneifl, Kati SO-2 Morningside 4.45m - FOUL FOUL 4.40m FOUL 4.30m 4.45m
9 Griffin, Jackie JR-3 Northwestern (Iowa) 4.40m - FOUL 4.40m 4.14m 4.00m 4.29m 4.40m
10 Balt, Jacqui FR-1 Dordt 4.33m - 4.14m 4.33m 4.29m
10 Glenn, Katherine FR-1 Mount Marty 4.33m - 4.05m 4.33m 4.28m
12 Butturff, Destine FR-1 Buena Vista 4.28m - 4.08m 4.27m 4.28m
13 Holbert, Sunkyu FR-1 Buena Vista 3.98m - 3.88m 3.98m 3.95m
14 Meyer, Lindsay JR-3 Buena Vista 3.94m - 3.70m 3.88m 3.94m
Women Triple Jump
Overall Name Year Team Mark Score
1 Longville, Kristen SO-2 Dakota Wesleyan 10.55m - FOUL FOUL 10.55m FOUL FOUL FOUL
2 Mouw, Raquelle JR-3 Dordt 10.37m - 9.86m 10.10m 10.18m 10.24m 10.21m 10.37m
3 Leffler, Victoria SO-2 Buena Vista 10.10m - 9.91m FOUL FOUL 10.09m 10.10m 10.00m
4 Balt, Jacqui FR-1 Dordt 9.63m - 9.30m 9.28m FOUL 9.61m 9.63m FOUL
5 Griffin, Jackie JR-3 Northwestern (Iowa) 9.50m - 9.45m FOUL FOUL 9.45m 9.50m 9.46m
Hagen, Gabbie FR-1 Augustana (S.D.) FOUL - FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Women Shot Put
Overall Name Year Team Mark Score
9 Brock, Holly JR-3 Morningside 11.33m - FOUL FOUL 11.33m 9.87m 10.46m FOUL
11 Morgan, Hannah SO-2 Northwestern (Iowa) 10.48m - 9.49m 10.48m 9.90m
12 Cunard, Molly JR-3 Northwestern (Iowa) 10.44m - 9.72m 10.39m 10.44m
13 Thill, Mackenzie FR-1 Waldorf 10.43m - FOUL 9.63m 10.43m
14 Fasching, Shelby FR-1 Mount Marty 10.19m - 9.42m 9.60m 10.19m
15 Backes, Jessica FR-1 Dakota Wesleyan 8.33m - FOUL 8.33m 7.90m
Frazee, Heidi SO-2 Dakota Wesleyan FOUL - FOUL FOUL FOUL
1 Martin, Kylie SR-4 Dakota State 12.58m - 11.96m FOUL 12.38m 12.58m FOUL 12.35m
2 Stofferahn, Mikaela FR-1 Dakota Wesleyan 12.48m - 10.89m 11.57m 12.40m 12.48m 12.03m 11.97m
3 Urban, Andrea JR-3 Briar Cliff 12.26m - FOUL 11.36m 12.26m FOUL 12.14m FOUL
4 Blake, Kaylee SR-4 Briar Cliff 12.20m - 11.44m 12.20m FOUL FOUL 12.10m FOUL
5 Eischeid, Cristyn JR-3 Buena Vista 11.78m - FOUL 11.19m FOUL 11.15m FOUL 11.78m
6 Jennings, Kristen FR-1 Dakota Wesleyan 11.57m - 1.17m FOUL FOUL 11.57m 11.39m FOUL
7 Gustafson, Darbi FR-1 Northwestern (Iowa) 11.46m - FOUL 11.46m FOUL FOUL 11.44m 11.43m
8 Telfer, Grace SO-2 Buena Vista 11.37m - 10.52m 10.56m 11.02m 11.26m 11.37m 10.85m
10 Anderson, Meagan JR-3 Morningside 10.95m - 10.45m 10.95m FOUL
Women Discus Throw
Overall Name Year Team Mark Score
5 Mead, Bekah SR-4 Dordt 38.66m - 36.73m 38.66m FOUL 33.75m FOUL FOUL
10 Jennings, Kristen FR-1 Dakota Wesleyan 36.79m - 36.00m 36.34m 36.79m
12 McCreary, Jobi FR-1 Dakota State 32.93m - 31.22m FOUL 32.93m
13 Howell, Candice JR-3 Northwestern (Iowa) 32.25m - 32.25m 30.68m 31.11m
14 Frazee, Heidi SO-2 Dakota Wesleyan 31.63m - FOUL 31.63m FOUL
15 Grasman, Laura SO-2 Dordt 31.37m - 31.26m FOUL 31.37m
16 Jensen, DaNeila FR-1 Mount Marty 31.10m - 30.77m 31.10m FOUL
17 Telfer, Grace SO-2 Buena Vista 30.83m - 30.83m FOUL FOUL
18 Eischeid, Cristyn JR-3 Buena Vista 30.41m - FOUL 25.36m 30.41m
19 Thill, Mackenzie FR-1 Waldorf 28.91m - FOUL FOUL 28.91m
20 Citterman, Morgan JR-3 Mount Marty 28.35m - 27.88m 27.60m 28.35m
21 Goyne, Sarah FR-1 Dordt 27.44m - 25.61m 27.44m 27.04m
22 Fasching, Shelby FR-1 Mount Marty 26.31m - FOUL FOUL 26.31m
23 Plancarte, Jennifer FR-1 Waldorf 21.40m - FOUL FOUL 21.40m
24 Wallace, Kelli JR-3 Waldorf 20.73m - FOUL 20.73m FOUL
1 Blake, Kaylee SR-4 Briar Cliff 43.26m - 41.86m 38.98m 42.37m 43.26m FOUL 41.64m
2 Stofferahn, Mikaela FR-1 Dakota Wesleyan 41.64m - 40.10m 41.03m 40.69m 41.57m 41.64m 38.95m
3 Schuster, Casey SR-4 Morningside 40.78m - 36.98m 40.78m 36.42m 39.43m 40.31m 39.72m
4 Vanderbyl, Christina SR-4 Northwestern (Iowa) 39.10m - 39.10m FOUL 35.81m FOUL FOUL 35.54m
6 Anderson, Meagan JR-3 Morningside 38.38m - 38.38m FOUL FOUL FOUL 35.47m FOUL
7 Van Voorst, Kaylee JR-3 Morningside 37.83m - 37.36m FOUL 37.83m FOUL FOUL FOUL
8 Urban, Andrea JR-3 Briar Cliff 37.42m - 37.42m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
9 Martin, Kylie SR-4 Dakota State 37.30m - 37.30m 36.29m 36.75m
11 Cunard, Molly JR-3 Northwestern (Iowa) 36.52m - 31.80m 36.52m 33.65m
Morgan, Hannah SO-2 Northwestern (Iowa) FOUL - FOUL FOUL FOUL
Loptin, Brynlee FR-1 Morningside FOUL - FOUL FOUL FOUL
Women Hammer Throw
Overall Name Year Team Mark Score
9 Jennings, Kristen FR-1 Dakota Wesleyan 37.50m - FOUL 37.04m 37.50m 33.74m FOUL 33.50m
10 Bastian, Jessica SO-2 Briar Cliff 36.85m - FOUL 35.84m 36.85m
11 Wallace, Kelli JR-3 Waldorf 36.55m - 36.55m FOUL FOUL
16 Frazee, Heidi SO-2 Dakota Wesleyan 33.87m - 31.40m 33.87m 33.19m
17 Brock, Holly JR-3 Morningside 33.63m - 33.63m FOUL 32.81m
18 Polk, Kaitlyn FR-1 Morningside 32.58m - FOUL 32.58m 31.99m
19 Stofferahn, Mikaela FR-1 Dakota Wesleyan 30.40m - FOUL 30.40m 30.07m
20 Plancarte, Jennifer FR-1 Waldorf 29.58m - 2.91m 28.63m 29.58m
21 Jensen, DaNeila FR-1 Mount Marty 29.26m - FOUL FOUL 29.26m
22 Goyne, Sarah FR-1 Dordt 28.51m - 22.84m 26.92m 28.51m
24 Patzlaff, Tyra JR-3 Dakota Wesleyan 28.18m - 28.18m FOUL FOUL
25 McCreary, Jobi FR-1 Dakota State 26.18m - 26.18m 25.51m 25.22m
Van Veldhuizen, Izzy FR-1 Augustana (S.D.) FOUL - FOUL FOUL FOUL
Hustad, Hannah SO-2 Briar Cliff FOUL - FOUL FOUL FOUL
1 Martin, Kylie SR-4 Dakota State 48.36m - 46.15m 47.42m 48.00m 48.36m FOUL 47.97m
2 Anderson, Meagan JR-3 Morningside 46.23m - 44.95m 46.23m 42.31m FOUL 46.14m FOUL
3 Howell, Candice JR-3 Northwestern (Iowa) 42.76m - 42.16m 41.43m 41.94m FOUL 42.76m FOUL
4 Eischeid, Cristyn JR-3 Buena Vista 41.28m - 41.28m FOUL FOUL 39.72m FOUL FOUL
5 Prokosch, Angela JR-3 SW Minnesota St. 41.03m - FOUL 41.03m FOUL FOUL FOUL FOUL
6 Loptin, Brynlee FR-1 Morningside 40.84m - 39.60m 40.84m 39.85m 36.18m 38.36m 39.23m
7 Mead, Bekah SR-4 Dordt 40.09m - 32.49m FOUL 40.09m FOUL FOUL 37.13m
8 Van Voorst, Kaylee JR-3 Morningside 37.80m - 36.61m 36.42m 37.80m 35.35m FOUL 3.52m
12 Citterman, Morgan JR-3 Mount Marty 36.45m - 36.45m FOUL 35.82m
13 Thill, Mackenzie FR-1 Waldorf 36.38m - FOUL 36.38m FOUL
14 Grasman, Laura SO-2 Dordt 36.05m - FOUL FOUL 36.05m
15 Telfer, Grace SO-2 Buena Vista 35.02m - 35.02m 32.92m 34.52m
23 Groenendyk, Heidi SO-2 Northwestern (Iowa) 28.40m - 27.65m 28.22m 28.40m
Ferguson, Olivia SO-2 Briar Cliff FOUL - FOUL FOUL FOUL
Women Javelin Throw
Overall Name Year Team Mark Score
10 Polk, Kaitlyn FR-1 Morningside 27.21m - 24.28m 23.66m 27.21m
11 Gustafson, Darbi FR-1 Northwestern (Iowa) 26.91m - 26.91m FOUL 2.54m
12 Hustad, Hannah SO-2 Briar Cliff 25.65m - 25.65m FOUL 23.03m
13 Loptin, Brynlee FR-1 Morningside 23.70m - 21.79m 23.70m 23.61m
14 Reed, Madison FR-1 Morningside 22.16m - 22.16m FOUL FOUL
15 Stofferahn, Mikaela FR-1 Dakota Wesleyan 21.99m - FOUL FOUL 21.99m
16 Hagen, Gabbie FR-1 Augustana (S.D.) 21.40m - FOUL FOUL 21.40m
17 Backes, Jessica FR-1 Dakota Wesleyan 19.41m - 19.41m FOUL FOUL
18 Wallace, Kelli JR-3 Waldorf 18.34m - 18.34m 16.78m 17.85m
1 Kneifl, Kati SO-2 Morningside 39.40m - 35.01m 39.40m FOUL FOUL 35.48m FOUL
2 Russell, Peyton SR-4 Waldorf 37.57m - FOUL 36.44m 37.57m FOUL FOUL FOUL
3 Hauger, Lexie JR-3 Briar Cliff 31.76m - 29.63m 31.76m 28.08m 31.44m 31.29m FOUL
4 Van Voorst, Kaylee JR-3 Morningside 31.46m - FOUL FOUL 29.16m FOUL 31.46m 29.81m
5 Cunard, Molly JR-3 Northwestern (Iowa) 31.41m - FOUL 30.97m 31.35m 30.40m 31.41m FOUL
6 Vanderbyl, Christina SR-4 Northwestern (Iowa) 31.08m - 29.89m 31.08m FOUL 29.27m FOUL 29.70m
7 Urban, Andrea JR-3 Briar Cliff 30.87m - 29.72m FOUL 30.87m 29.99m FOUL 29.72m
8 Austin, Brittany SR-4 Mount Marty 30.27m - 29.21m 28.41m 27.93m 30.27m 27.99m 30.14m
9 Anderson, Meagan JR-3 Morningside 29.73m - 29.73m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Hotovy, McKenna SO-2 Augustana (S.D.) FOUL - FOUL FOUL FOUL
Women Heptathlon
Finals:
Place Overall Name Year Team Points Score
1 1 Arevalo, Aurora SO-2 Morningside 4119 -
2 2 Lamer, Kamberlyn SO-2 Dakota Wesleyan 3869 -
3 3 Staab, Katherine FR-1 Northwestern (Iowa) 3431 -
4 4 Barella, Melissa SR-4 Augustana (S.D.) 3411 -
5 5 Kroeze, Kim SR-4 Dordt 3409 -
6 6 Ishmael, Viola FR-1 Mount Marty 2440 -