Men's 60 Meters Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Boykin, Markez SO-2 Black Hills St. 7.03
2 Gonzales, Jeremy SO-2 South Dakota Mines 7.18
3 Cropsey, Korder JR-3 South Dakota Mines 7.23
4 Hills, Seth SO-2 Black Hills St. 7.35
5 Kovar, Seth SR-4 Black Hills St. 7.36
6 Dwamena, Nana Kwame FR-1 Black Hills St. 7.39
7 Bostwick, Tel FR-1 South Dakota Mines 7.44
8 Olsen, Ryan SR-4 Black Hills St. 7.45
Men's 60 Meters Preliminaries
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Boykin, Markez SO-2 Black Hills St. 7.06
2 Gonzales, Jeremy SO-2 South Dakota Mines 7.14
2 Cropsey, Korder JR-3 South Dakota Mines 7.14
4 Bostwick, Tel FR-1 South Dakota Mines 7.30
5 Kovar, Seth SR-4 Black Hills St. 7.31
6 Dwamena, Nana Kwame FR-1 Black Hills St. 7.37
6 Hills, Seth SO-2 Black Hills St. 7.37
8 Olsen, Ryan SR-4 Black Hills St. 7.39
9 Melia, Joe SO-2 Black Hills St. 7.50
60 Meters Preliminaries Heat 1
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Boykin, Markez SO-2 Black Hills St. 7.06
2 Bostwick, Tel FR-1 South Dakota Mines 7.30
3 Kovar, Seth SR-4 Black Hills St. 7.31
4 Dwamena, Nana Kwame FR-1 Black Hills St. 7.37
5 Olsen, Ryan SR-4 Black Hills St. 7.39
60 Meters Preliminaries Heat 2
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Gonzales, Jeremy SO-2 South Dakota Mines 7.14
2 Cropsey, Korder JR-3 South Dakota Mines 7.14
3 Hills, Seth SO-2 Black Hills St. 7.37
4 Melia, Joe SO-2 Black Hills St. 7.50
Men's 200 Meters Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Hepp, Tristan JR-3 Black Hills St. 22.91
Boykin, Markez SO-2 Black Hills St. NT
Men's 400 Meters Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Hepp, Taylor JR-3 Black Hills St. 50.27
2 Snook, Garrett JR-3 Black Hills St. 50.76
3 Ptak, Kevin JR-3 South Dakota Mines 51.27
4 Hammer, Austin JR-3 South Dakota Mines 54.43
5 Colt, Dylan SO-2 South Dakota Mines 55.82
Men's 3000 Meters Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Fredrick, Nathan SR-4 Black Hills St. 8:56.12
2 Parker, Matthew SO-2 Black Hills St. 9:12.06
3 Moen, Ryan FR-1 South Dakota Mines 9:19.28
4 Fried, Levi JR-3 Black Hills St. 9:22.96
5 Anderson, Aidan JR-3 South Dakota Mines 9:35.67
6 Myers, Timothy Unattached 10:15.67
7 Dodge, Wyatt SO-2 South Dakota Mines 10:54.73
Men's 60 Hurdles Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Kovar, Seth SR-4 Black Hills St. 8.47
2 Hills, Seth SO-2 Black Hills St. 8.88
3 Esposito, Jacob FR-1 Black Hills St. 9.08
Men's 4 x 400 Relay Finals
=================================================================
Team Time
=================================================================
1 South Dakota Mines (A) 3:25.20
Korder Cropsey, Jonathon Murray, Andrew Ferris, Kevin Ptak
2 Black Hills St. (A) 3:31.51
Garrett Snook, Seth Hills, Ryan Olsen, Taylor Hepp
3 South Dakota Mines (B) 3:34.15
Tel Bostwick, Chase Wood, Austin Hammer, Dylan Colt
Men's High Jump Finals
=============================================================================
Athlete Yr Team Mark
=============================================================================
1 McDonnell, Allan SO-2 Black Hills St. 2.01m 6-7
2 Hepp, Tristan JR-3 Black Hills St. 1.96m 6-5
3 Moratzka, Drazen SO-2 Black Hills St. 1.91m 6-3.25
4 Kasuske, Carter SR-4 South Dakota Mines 1.86m 6-1.25
5 Christenson, Conner FR-1 South Dakota Mines 1.86m 6-1.25
6 Olsen, Ryan SR-4 Black Hills St. 1.86m 6-1.25
7 Campbell, Aaron SR-4 South Dakota Mines 1.81m 5-11.25
8 Dwamena, Nana Kwame FR-1 Black Hills St. 1.76m 5-9.25
Men's Pole Vault Finals
=============================================================================
Athlete Yr Team Mark
=============================================================================
1 Wilson, Jared SO-2 South Dakota Mines 4.23m 13-10.5
2 Melia, Joe SO-2 Black Hills St. 4.08m 13-4.5
2 Smith, Cole FR-1 South Dakota Mines 4.08m 13-4.5
4 Olsen, Ryan SR-4 Black Hills St. 3.35m 10-11.75
Skillingstad, Casey SR-4 South Dakota Mines NH
Jordan, Colton Unattached NH
Men's Long Jump Finals
=============================================================================
Athlete Yr Team Mark
=============================================================================
1 Nissen, Darren JR-3 South Dakota Mines 6.64m 21-9.5
2 Dwamena, Nana Kwame FR-1 Black Hills St. 6.49m 21-3.5
3 McDonnell, Allan SO-2 Black Hills St. 6.41m 21-0.5
4 Haag, Macauley FR-1 South Dakota Mines 6.00m 19-8.25
5 Esposito, Jacob FR-1 Black Hills St. 5.97m 19-7
Men's Triple Jump Finals
=============================================================================
Athlete Yr Team Mark
=============================================================================
1 Kasuske, Carter SR-4 South Dakota Mines 13.16m 43-2.25
2 McDonnell, Allan SO-2 Black Hills St. 13.12m 43-0.5
3 Kovar, Seth SR-4 Black Hills St. 12.34m 40-6
4 Haag, Macauley FR-1 South Dakota Mines 12.33m 40-5.5
5 Nissen, Darren JR-3 South Dakota Mines 12.19m 40-0
Men's Shot Put Finals
=============================================================================
Athlete Yr Team Mark
=============================================================================
1 Allen, Cody SO-2 South Dakota Mines 16.00m 52-6
2 Minerich, Warren Unattached 12.82m 42-0.75
3 Colman, Erick FR-1 South Dakota Mines 12.67m 41-7
4 Siebdrath, Westley JR-3 South Dakota Mines 12.47m 40-11
5 Nicholas, Hoyt SO-2 Black Hills St. 12.46m 40-10.5
Men's Weight Throw Finals
=============================================================================
Athlete Yr Team Mark
=============================================================================
1 Allen, Cody SO-2 South Dakota Mines 15.02m 49-3.5
2 Siebdrath, Westley JR-3 South Dakota Mines 13.97m 45-10
3 Minerich, Warren Unattached 13.42m 44-0.5
4 Nicholas, Hoyt SO-2 Black Hills St. 13.35m 43-9.75
5 Colman, Erick FR-1 South Dakota Mines 13.07m 42-10.75
Women's 60 Meters Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Fuller, Breanne FR-1 Black Hills St. 7.93
2 Soderstrom, Shayna SR-4 Black Hills St. 7.97
3 Keeble, Erica SO-2 South Dakota Mines 8.14
4 Janus, Annalie FR-1 South Dakota Mines 8.21
5 Scott, Whitney SO-2 Black Hills St. 8.36
6 Varga, Cheyenne JR-3 Black Hills St. 8.53
6 Clark, Vanessa JR-3 Black Hills St. 8.53
Women's 200 Meters Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Soderstrom, Shayna SR-4 Black Hills St. 26.03
2 Fuller, Breanne FR-1 Black Hills St. 26.46
3 Goehring, Julette SO-2 Black Hills St. 26.98
4 Marosok, Brittney JR-3 Black Hills St. 28.26
5 Varga, Cheyenne JR-3 Black Hills St. 28.90
6 Chambers, Faith SO-2 South Dakota Mines 29.47
7 Kjenstad, Karissa SR-4 South Dakota Mines 29.93
200 Meters Finals Section 1
Wind:
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Goehring, Julette SO-2 Black Hills St. 26.98
2 Chambers, Faith SO-2 South Dakota Mines 29.47
3 Kjenstad, Karissa SR-4 South Dakota Mines 29.93
200 Meters Finals Section 2
Wind:
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Soderstrom, Shayna SR-4 Black Hills St. 26.03
2 Fuller, Breanne FR-1 Black Hills St. 26.46
3 Marosok, Brittney JR-3 Black Hills St. 28.26
4 Varga, Cheyenne JR-3 Black Hills St. 28.90
Women's 400 Meters Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Langseth, Zoe JR-3 Black Hills St. 1:01.55
2 Straatmeyer, Adeline SR-4 South Dakota Mines 1:05.07
3 Gagen, Kayla JR-3 South Dakota Mines 1:05.13
4 Mathieu, Katherine FR-1 South Dakota Mines 1:05.79
Women's 800 Meters Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Lindequist, Ruby FR-1 Black Hills St. 2:23.32
2 Dykstra, Erica FR-1 Black Hills St. 2:24.82
3 Hudyma, Mayson SO-2 Black Hills St. 2:30.60
Holinka, Marissa FR-1 South Dakota Mines DNF
Women's 3000 Meters Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Van Den Hemel, Kelsey JR-3 Black Hills St. 11:28.07
2 Straatmeyer, Adeline SR-4 South Dakota Mines 12:26.94
3 Giles, Laramie SO-2 South Dakota Mines 12:26.97
4 Knott, Katharine FR-1 South Dakota Mines 14:02.54
Women's 60 Hurdles Finals
======================================================================
Athlete Yr Team Time
======================================================================
1 Marosok, Brittney JR-3 Black Hills St. 9.40
2 Campbell, Katie JR-3 Black Hills St. 9.53
3 Goehring, Julette SO-2 Black Hills St. 9.62
4 Clark, Vanessa JR-3 Black Hills St. 10.02
5 Bowen, Hayley SR-4 Black Hills St. 10.08
6 Mischke, Colleen Unattached 10.22
7 Chambers, Faith SO-2 South Dakota Mines 11.09
Women's 4 x 400 Relay Finals
=================================================================
Team Time
=================================================================
1 Black Hills St. (A) 4:16.90
Hayley Bowen, Erica Dykstra, Hannah Hendrick, Julette Goehring
2 Black Hills St. (B) 4:17.34
Vanessa Clark, Mayson Hudyma, Ruby Lindequist, Zoe Langseth
3 South Dakota Mines (A) 4:22.84
Katherine Mathieu, Erica Westerman, Annalie Janus, Kayla Gagen
Women's High Jump Finals
=============================================================================
Athlete Yr Team Mark
=============================================================================
1 Richards, Alexandra SR-4 Black Hills St. 1.57m 5-1.75
2 Dahlberg, Tana SO-2 South Dakota Mines 1.42m 4-7.75
3 Bowen, Hayley SR-4 Black Hills St. 1.42m 4-7.75
Women's Pole Vault Finals
=============================================================================
Athlete Yr Team Mark
=============================================================================
1 Keeble, Erica SO-2 South Dakota Mines 3.75m 12-3.5
2 Richards, Alexandra SR-4 Black Hills St. 3.27m 10-8.75
3 Sherman, JoJo SO-2 Black Hills St. 2.97m 9-9
Huneke, Jordyn SO-2 Black Hills St. NH
Scott, Whitney SO-2 Black Hills St. NH
Hendrick, Hannah FR-1 Black Hills St. NH
Women's Long Jump Finals
=============================================================================
Athlete Yr Team Mark
=============================================================================
1 Campbell, Katie JR-3 Black Hills St. 5.00m 16-5
2 Bowen, Hayley SR-4 Black Hills St. 4.99m 16-4.5
Women's Triple Jump Finals
=============================================================================
Athlete Yr Team Mark
=============================================================================
1 Campbell, Katie JR-3 Black Hills St. 10.39m 34-1.25
Women's Shot Put Finals
=============================================================================
Athlete Yr Team Mark
=============================================================================
1 Fidler, Maddi SO-2 Black Hills St. 12.42m 40-9
2 Sawvell, Kyla FR-1 Black Hills St. 12.26m 40-2.75
3 Richards, Alexandra SR-4 Black Hills St. 11.90m 39-0.5
4 Jurrens, Olivia FR-1 South Dakota Mines 9.64m 31-7.5
5 McClure, Macy FR-1 South Dakota Mines 9.16m 30-0.75
Women's Weight Throw Finals
=============================================================================
Athlete Yr Team Mark
=============================================================================
1 Sawvell, Kyla FR-1 Black Hills St. 14.15m 46-5.25
2 Fidler, Maddi SO-2 Black Hills St. 12.36m 40-6.75
3 Dahlberg, Tana SO-2 South Dakota Mines 11.59m 38-0.25
4 Jurrens, Olivia FR-1 South Dakota Mines 10.58m 34-8.5