Boys 5,000 Meters Varsity
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Daniel Ayoroa 11 James Valley Christian 17:23.99
2 Pierce Baumberger 8 Miller 17:32.75
3 Alex Schumacher 9 Miller 17:55.12
4 Griffin Petersen 11 Sully Buttes 18:18.32
5 Jerome Grassrope 10 Lower Brule 18:18.74
6 Wakely Burns 9 Philip 18:27.19
7 Kade VanDosseldorp 12 Philip 18:28.39
8 Dawson Miller 10 Kimball/White Lake 18:28.82
9 Drew Ekstrum 11 Kimball/White Lake 18:35.12
10 Park Sinclair 8 Kimball/White Lake 18:35.55
11 Caden Gortmaker 11 Miller 18:44.36
12 Matthew Birkeland 10 Jones County 18:48.55
13 Alec Maier 12 North Central 18:51.79
14 Nicholas Schlachter 9 Potter County 18:56.20
15 Taylor Thorson 11 Ipswich 19:03.94
16 Kellan Hurd 8 Miller 19:11.60
17 Tyronne Ziegler 12 Lower Brule 19:16.46
18 Darion Osterkamp 11 Sully Buttes 19:18.84
19 Wyatt Olson 12 Jones County 19:24.39
20 Brian LaRoche 10 Lower Brule 19:34.00
21 Porter Miller 10 Kimball/White Lake 19:39.90
22 Chastin Tollakson 10 Jones County 19:48.85
23 Cory Castaway 12 Lower Brule 19:49.19
24 Gavin Hannan 10 Herreid/Selby Area 19:55.24
25 Dawson Hale 10 Highmore-Harrold 20:05.88
26 Brayden Schlachter 12 Potter County 20:08.41
27 Gage Davis 12 Sunshine Bible Academy 20:15.13
28 Reese Henrie 11 Philip 20:19.93
29 Dohrion Eisterhold 12 Sully Buttes 20:28.17
30 Kayden Hammond 9 Faulkton 20:35.02
31 Austin Olson 12 Wall 20:35.42
32 Joel Olson 8 James Valley Christian 20:36.59
33 Carson Stephenson 9 Highmore-Harrold 20:38.87
34 Eli Hamre 10 Herreid/Selby Area 20:45.35
35 Lane Grey 8 Lower Brule 20:48.54
36 Cole Schroeder 10 Hitchcock-Tulare 21:01.76
37 Ethan Harrell 7 Miller 21:02.20
38 Mason Kaiser 9 Faulkton 21:08.72
39 Asher Peterson 9 Philip 21:20.01
40 Jevin Goertz 11 James Valley Christian 21:20.38
41 Kaden Kinsley 9 Jones County 21:25.98
42 Bryton Converse 11 Highmore-Harrold 21:37.79
43 Sean Seurer 9 Potter County 21:48.71
44 Carter LaMont 11 Highmore-Harrold 21:59.88
45 Colt Norman 10 Stanley County 22:02.71
46 Kaleb Cleveland 10 Wolsey-Wessington 22:07.77
47 Seth Sharp 11 Potter County 23:27.24
48 Carson Walters 7 Wolsey-Wessington 23:29.33
49 Riley Hayes 11 Wall 23:34.80
50 Max Quinn 9 Faulkton 24:20.29
5,000 Meters Varsity Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 Miller 16
2 Kimball/White Lake 27
3 Philip 37
4 Lower Brule 38
5 Sully Buttes 45
6 Jones County 49
7 James Valley Christian 61
8 Potter County 72
9 Highmore-Harrold 85
10 Faulkton 96
Boys 5,000 Meters Junior Varsity
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Xavier Kadlec 9 Ipswich 19:04.08
2 Dylan Wald 9 Ipswich 19:54.09
3 Evan Onken 10 Ipswich 20:09.26
4 Elliot LaRoche 8 Lower Brule 20:13.15
5 Isaiah Gortmaker 7 Miller 20:37.33
6 Jack Peterson 7 Philip 20:54.07
7 Gavin Thigh 10 Lower Brule 21:04.57
8 Creston Burns 7 Philip 21:08.24
9 Tristen Host 9 Jones County 21:26.99
10 Cash Langdeau 11 Sully Buttes 21:38.90
11 William Lovejoy 11 Lower Brule 21:48.54
12 Tanner Eide 9 Potter County 21:51.96
13 Treyton Anson 9 Miller 22:19.40
14 Garrett Van Zee 9 Sunshine Bible Academy 23:43.33
15 Grant Timm 9 Wolsey-Wessington 24:40.65
16 Bevon Rowley 12 Lower Brule 24:49.20
17 Noah Karg 11 Jones County 25:13.25
18 Baylor Burns 7 Philip 26:19.43
19 Jeremy Langdeau 10 Lower Brule 27:30.78
20 Ricardo Sabalier 9 Wolsey-Wessington 27:36.05
21 Matthew Neely 9 Herreid/Selby Area 27:48.88
22 Breydyn Skipper 7 Wolsey-Wessington 30:13.53
23 Ben Amundson 9 Wall 32:27.37
5,000 Meters Junior Varsity Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 Ipswich 6
2 Lower Brule 18
3 Philip 23
4 Wolsey-Wessington 36
Girls 5,000 Meters Varsity
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Jolie Dugan 10 Jones County 20:08.92
2 Presley Terkildsen 8 Philip 20:19.43
3 Autumn Fallis 7 Highmore-Harrold 20:29.16
4 Sidney McCord 12 Kimball/White Lake 20:51.35
5 Abby Hasart 10 James Valley Christian 20:54.01
6 Taya Chelmo 10 Kimball/White Lake 21:05.89
7 Ashlinn Hartwell 8 Ipswich 21:07.28
8 Autumn Baker 7 Kimball/White Lake 21:08.44
9 Christine Gaulke 10 Kimball/White Lake 21:14.66
10 Taylee Dartt 8 Wall 21:15.76
11 Sommer DeRaad 8 Ipswich 21:24.58
12 Kaysen Magee 8 Stanley County 21:33.40
13 Gabrielle Wald 7 Ipswich 21:35.67
14 AbbyKate Hamilton 11 James Valley Christian 21:40.25
15 Gracyn Kadlec 7 Ipswich 21:45.34
16 Maranda Poor Bear 7 Wall 21:59.81
17 Madeline Nye 8 Miller 22:01.72
18 Ashley Ptacek 10 Ipswich 22:07.04
19 Rayel Persoon 8 Potter County 22:12.56
20 Emma Schlachter 7 Potter County 22:14.32
21 Jadyn Ahlemeier 7 Potter County 22:22.84
22 Alexis Stephan 9 Wall 22:23.50
23 Drew Terkildsen 7 Philip 22:31.35
24 Sarah Fosheim 8 Stanley County 22:37.74
25 Kendal Uttecht 7 Wolsey-Wessington 22:41.07
26 Josie McCord 10 Kimball/White Lake 22:43.69
27 Gabby Werbel 7 Miller 22:44.77
28 Keaunna Poor Bear 11 Wall 22:54.11
29 Timber Haeder 7 Wolsey-Wessington 23:06.03
30 Mallory Valburg 10 Jones County 23:06.76
31 Emily Hatlewick 12 Leola 23:07.97
32 Breana Ludemann 9 Wolsey-Wessington 23:11.59
33 Quinn Terkildsen 9 Philip 23:13.96
34 Reese Hadrick 8 Faulkton 23:22.56
35 Jadyn Jensen 10 Jones County 23:27.07
36 Caleigh Little 12 Lower Brule 23:45.41
37 Maddie Knox 11 Highmore-Harrold 23:45.71
38 Jayda Reinert 9 Wall 23:46.89
39 Ellie Gates 7 Miller 23:57.21
40 Cambree McNeil 9 Hitchcock-Tulare 24:07.02
41 Bailey Siedschlaw 11 Stanley County 24:22.89
42 Cambree Hoekman 7 Hitchcock-Tulare 24:33.72
43 Brilyn LaRoche 8 Lower Brule 24:46.94
44 Micaiah Brantner 7 James Valley Christian 25:10.57
45 Ella Batie 7 North Central 25:29.29
46 Alana Howard 11 Miller 25:30.20
47 Morgan Demery 8 Faulkton 26:08.77
48 Kimberly Hageman 11 Potter County 26:31.84
49 Ashlyn Sorensen 9 Faulkton 26:40.31
50 Shiara Noyes 11 Wolsey-Wessington 27:39.87
51 Anna Batie 9 North Central 27:59.41
52 Jessica Hadrick 7 Faulkton 28:06.12
53 Hillary Goodlow 8 Lower Brule 28:12.89
54 Jessica Godfrey 10 Hitchcock-Tulare 28:28.07
55 Alec Crowser 11 Philip 30:25.25
5,000 Meters Varsity Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 Kimball/White Lake 15
2 Ipswich 28
3 Wall 45
4 Philip 55
5 Potter County 57
6 James Valley Christian 58
7 Jones County 63
8 Stanley County 72
9 Miller 78
10 Wolsey-Wessington 82
11 Faulkton 120
12 Lower Brule 122
13 Hitchcock-Tulare 125
Girls 5,000 Meters Junior Varsity
===========================================================================
Athlete Yr Team Time
===========================================================================
1 Madisyn Gellhaus 7 Ipswich 22:20.44
2 McKayla Hanson 10 Herreid/Selby Area 22:23.27
3 Summer Skluzak 8 Kimball/White Lake 22:32.28
4 Reaghan Bowers 8 Ipswich 23:15.92
5 Akane Metcalfe 9 Kimball/White Lake 23:16.50
6 Sienna Kessler 7 Ipswich 23:47.37
7 Ryann Grussing 10 Kimball/White Lake 24:31.81
8 Macee Paulsen 8 Wall 24:46.79
9 Ava Davis 7 Ipswich 26:52.19
10 Natalie Crissman 7 Ipswich 28:04.77
11 Anna Stuwe 11 Potter County 29:37.91
12 Makala Deraad 11 Ipswich 29:47.50
13 Josette Pretty Sou... 11 Lower Brule 30:07.14
14 Maya Howard 9 Miller 30:09.53
15 Aubrey DeHaai 11 Miller 33:07.16
16 Kinsey VanDerWerff 10 James Valley Christian 33:37.04
5,000 Meters Junior Varsity Team Scores
===========================================================================
Pl Team Points
===========================================================================
1 Ipswich 9
2 Kimball/White Lake 12