Licensed to Tri - Valley High School HY-TEK's Meet Manager 4/12/2013 01:17 PM
Tri-Valley Invitational - 4/4/2013
Tri-Valley
Results
Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Stacy Smidt Sioux Falls 12.6h 1 10
2 Miranda Velgersdyk Sioux Falls 12.8h 1 8
3 Alyssa Hellvig West Central 13.1h 1 6
4 Kiana Hoff Lake Preston 13.6h 1 4
5 Brooke VanGorp Sioux Falls 13.7h 2 2
6 Kylee Thompson West Central 13.7h 1 1
7 Ashley Eichman West Central 13.7h 2
8 Hunter Roberts Baltic 13.8h 3
9 Becca Lythgoe Tri-Valley 13.8h 1
10 Kristen Longville Lake Preston 13.8h 1
11 Sydney Hausmann Tri-Valley 14.1h 2
12 Mariah Swier Tri-Valley 14.2h 2
13 Josie Wolf Chester Area 14.3h 4
13 Kaitlyn Schmeichel West Central x14.3h 1
13 Kiah Schumacher Dell Rapids 14.3h 2
16 Summer Bossman Tri-Valley x14.4h 2
17 Sami Reider Dell Rapids 14.8h 3
18 Katelyn Condon McCook Centr 14.8h 4
19 Megan Miles Dell Rapids 14.9h 3
20 Mary Hitt Sioux Falls x15.0h 4
21 Michelle Schwab Baltic 15.0h 3
22 Hayley Rogers Baltic 15.1h 4
23 Brionna DeVries Chester Area 15.2h 3
24 Aubrey Kimball Dell Rapids x15.4h 3
25 Savana Huntimer Chester Area 15.6h 2
26 Sidney Olson Chester Area x15.7h 4
Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Stacy Smidt Sioux Falls 25.9h 1 10
2 Miranda Velgersdyk Sioux Falls 26.2h 1 8
3 Alyssa Hellvig West Central 27.7h 1 6
4 Ashley Eichman West Central 28.3h 1 4
5 Mariah Hanisch Baltic 28.5h 1 2
6 Kylie Hanisch West Central 28.8h 1 1
7 Morgan Schrank Sioux Falls 29.6h 1
8 Karissa Campbell Chester Area 29.9h 2
9 Margo Hegge Dell Rapids 30.0h 2
10 Aleesha Alverson Chester Area 30.0h 3
11 Lindsay Morris Dell Rapids 30.2h 2
12 Mariah Swier Tri-Valley 30.3h 2
13 Rachel Ely West Central x31.0h 3
14 Katelyn Condon McCook Centr 31.6h 3
15 Megan Miles Dell Rapids 31.7h 2
16 Madison Swier Tri-Valley 32.0h 3
17 Kacey Anderson Chester Area 33.4h 3
18 Kristene Daugaard Baltic 33.9h 3
19 Karima Hussen Tri-Valley 34.1h 2
Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Miranda Velgersdyk Sioux Falls 1:00.6h 2 10
2 Mariah Hanisch Baltic 1:05.5h 2 8
3 Maty Skinner West Central 1:06.0h 2 6
4 Corynn Hoff Dell Rapids 1:06.2h 2 4
5 Melissa Wollman West Central 1:06.3h 2 2
6 Megan DeWeerd Sioux Falls 1:08.6h 2 1
7 Madison Kuehl West Central 1:10.9h 2
8 Karissa Campbell Chester Area 1:11.2h 1
9 Chastnee Lamer Tri-Valley 1:12.1h 1
10 Amber Weber West Central x1:13.6h 1
11 Cheyenne Spielmann Dell Rapids 1:13.9h 1
12 Hanna Slagle Tri-Valley 1:14.1h 1
13 Demi Hoover Tri-Valley 1:17.2h 1
14 Zoey Neises Chester Area 1:23.5h 1
Girls 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Justine VanZee Sioux Falls 2:34.8h 10
2 Hanna Wahl West Central 2:42.9h 8
3 Madison Polzin Baltic 2:57.0h 6
4 Lexi Snyder Dell Rapids 2:57.3h 4
5 Lauren Kulzer Tri-Valley 3:03.4h 2
6 Mcclay Fischer Chester Area 3:03.7h 1
7 Bethany Moon Sioux Falls 3:04.4h
8 Hannah Fiedler Dell Rapids 3:04.6h
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Justine VanZee Sioux Falls 5:48.1h 10
2 Summer Smith West Central 5:52.7h 8
3 Audrey Brooks Sioux Falls 5:53.5h 6
4 Hanna Wahl West Central 5:55.0h 4
5 Stacey McDonald Tri-Valley 6:07.9h 2
6 Taya Vacanti Sioux Falls 6:23.1h 1
7 Karley DeKnikker Lake Preston 6:26.9h
8 Laura Selman Chester Area 6:28.5h
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Audrey Brooks Sioux Falls 12:45.03 10
2 Riley Hallman Tri-Valley 12:57.00 8
3 Summer Smith West Central 13:03.40 6
4 Hunter Mathieu West Central 14:38.10 4
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Jordyn Oostra Sioux Falls 15.7h 1 10
2 Shelby Zomermaand Sioux Falls 16.3h 1 8
3 Madison Kuehl West Central 16.6h 1 6
4 Morgan Hoglund Dell Rapids 17.3h 1 4
5 Erin Benson Chester Area 18.3h 2 2
6 Brianna Painter McCook Centr 18.5h 1 1
7 Becca Lythgoe Tri-Valley 18.8h 1
8 Jenna Reiff Chester Area 18.9h 2
9 Sydney Haga Tri-Valley 19.5h 2
10 Marissa Painter McCook Centr 20.0h 2
11 Alyssa VanPeursem Sioux Falls 20.5h 2
12 Amanda Farr Tri-Valley 20.9h 1
13 Emily McDonald Tri-Valley x21.1h 2
Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Jordyn Oostra Sioux Falls 48.0h 1 10
2 Shelby Zomermaand Sioux Falls 50.1h 1 8
3 Hunter Mathieu West Central 53.4h 1 6
4 Brianna Painter McCook Centr 54.3h 1 4
5 Alyssa VanPeursem Sioux Falls 55.0h 2 2
6 Lindsay Morris Dell Rapids 56.7h 2 1
7 Erin Benson Chester Area 58.2h 2
8 Amanda Farr Tri-Valley 58.5h 1
9 Marissa Painter McCook Centr 59.6h 2
10 Taylor Reinhiller Chester Area 1:00.3h 2
11 Makayla Timm Lake Preston 1:04.8h 2
Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 West Central 'A' 53.2h 10
1) Alyssa Hellvig 2) Kylee Thompson
3) Ashley Eichman 4) Madison Kuehl
2 Sioux Falls Christian 'A' 53.4h 8
1) Brooke VanGorp 2) Sydney Korn
3) Kara Koth 4) Stacy Smidt
3 Dell Rapids 'A' 55.5h 6
1) Karen Eddy 2) Rachel Devlin
3) Averi Pankonen 4) Kiah Schumacher
4 Tri-Valley 'A' 56.3h 4
1) Summer Bossman 2) Sydney Hausmann
3) Mariah Swier 4) Becca Lythgoe
5 Baltic 'A' 56.8h 2
1) Michelle Schwab 2) Mackenzie Moe
3) Allie Walter 4) Hunter Roberts
6 Chester Area 'A' 57.7h 1
1) Aleesha Alverson 2) Elena Borah
3) Josie Wolf 4) Callie Baumberger
7 McCook Central/Montrose 'A' 1:00.3h
1) Morgan Sechser 2) Danielle Hansen
3) Katelyn Condon 4) Brianna Painter
Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 West Central 'A' 1:52.8h 10
1) Maty Skinner 2) Kylee Thompson
3) Alyssa Hellvig 4) Taylor Bergeson
2 Sioux Falls Christian 'A' 1:57.9h 8
1) Morgan Schrank 2) Sydney Korn
3) Megan Zomermaand 4) Allison Brooks
3 Dell Rapids 'A' 1:57.9h 6
1) Karen Eddy 2) Averi Pankonen
3) Rachel Devlin 4) Corynn Hoff
4 Chester Area 'A' 1:59.1h 4
1) Erin Benson 2) Karissa Campbell
3) Callie Baumberger 4) Sara Heyn
5 Baltic 'A' 2:00.1h 2
1) Abby Weinzetl 2) Allie Walter
3) Mackenzie Moe 4) Mariah Hanisch
6 Lake Preston 'A' 2:00.7h 1
1) Molly Brown 2) Kristen Longville
3) Makayla Timm 4) Kiana Hoff
7 McCook Central/Montrose 'A' 2:01.5h
1) Morgan Sechser 2) Danielle Hansen
3) Marissa Painter 4) Brianna Painter
8 Tri-Valley 'A' 2:02.7h
1) Nikole Krump 2) Taylor Will
3) Madison Swier 4) Kelsey Carlson
Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sioux Falls Christian 'A' 4:25.7h 10
1) Kara Koth 2) Megan DeWeerd
3) Megan Zomermaand 4) Jordyn Oostra
2 West Central 'A' 4:26.7h 8
1) Melissa Wollman 2) Gillian Watkins
3) Maty Skinner 4) Taylor Bergeson
3 Dell Rapids 'A' 4:36.3h 6
1) Karen Eddy 2) Rachel Devlin
3) Averi Pankonen 4) Corynn Hoff
4 Chester Area 'A' 4:59.0h 4
1) Micayla DeVries 2) Rachel Reiff
3) Laura Selman 4) Callie Baumberger
5 Tri-Valley 'A' 5:06.0h 2
1) Stacey McDonald 2) Chastnee Lamer
3) Emily McDonald 4) Regan Ahlers
Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 West Central 'A' 10:37.8h 10
1) Hunter Mathieu 2) Kamryn Lindskov
3) Gillian Watkins 4) Hanna Wahl
2 Tri-Valley 'A' 11:13.5h 8
1) Stacey McDonald 2) Lauren Kulzer
3) Mia Miller 4) Riley Hallman
3 Sioux Falls Christian 'A' 11:26.9h 6
1) Megan DeWeerd 2) Taya Vacanti
3) Karissa VanSurksum 4) Bethany Moon
4 Dell Rapids 'A' 11:33.5h 4
1) Lexi Snyder 2) Hannah Fiedler
3) Kaylee Hennen 4) Cheyenne Spielmann
5 Chester Area 'A' 11:48.9h 2
1) Briauna Smith 2) Taylor Reinhiller
3) Molly Heyn 4) Laura Selman
6 Baltic 'A' 12:23.1h 1
1) Madison Polzin 2) Morgan Murray
3) Jenna Brende 4) Mallory Isburg
Girls 1600 Sprint Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 West Central 'A' 4:48.6h 10
1) Ashley Eichman 2) Kylie Hanisch
3) Taylor Bergeson 4) Kamryn Lindskov
2 Lake Preston 'A' 5:08.5h 8
1) Kristen Longville 2) Molly Brown
3) Kiana Hoff 4) Karley DeKnikker
3 Tri-Valley 'A' 5:19.5h 6
1) Kelsey Carlson 2) Regan Ahlers
3) Mason Scharffenberg 4) Joan Leiferman
4 Dell Rapids 'A' 5:21.5h 4
1) Megan Miles 2) Kiah Schumacher
3) Sami Reider 4) Kaylee Hennen
5 Chester Area 'A' 5:31.9h 2
1) Sam Ordal 2) Kacey Anderson
3) Jenna Reiff 4) Rachel Reiff
6 Baltic 'A' 5:37.3h 1
1) Abby Weinzetl 2) Mackenzie Moe
3) Hayley Rogers 4) Jenna Brende
Girls High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Emma Johnson Tri-Valley 5-01.00 10
2 Ellie Atkins Baltic 4-11.00 8
3 Kiara VanderPol Sioux Falls 4-09.00 6
4 Allison Brooks Sioux Falls J4-09.00 4
5 Melissa Wollman West Central 4-07.00 2
6 Taylor Will Tri-Valley J4-07.00 1
7 Makenna Macdonald West Central 4-05.00
8 Rachel Kapperman West Central 4-03.00
Girls Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Maddie Vietor Dell Rapids 16-05.00 10
2 Kara Koth Sioux Falls J16-05.00 8
3 Natalie VanEssen Sioux Falls 15-09.00 6
4 Kamberlyn Lamer Tri-Valley 15-04.50 4
5 Kiana Hoff Lake Preston 15-01.50 2
6 Kristen Longville Lake Preston 14-11.00 1
7 Sara Heyn Chester Area 14-08.00
Girls Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Kamberlyn Lamer Tri-Valley 33-05.00 10
2 Jessica Tisher Dell Rapids 30-11.00 8
3 Morgan Hoglund Dell Rapids 30-02.00 6
4 Erin Benson Chester Area 30-00.00 4
5 Abby Weinzetl Baltic 29-05.50 2
6 Hunter Mathieu West Central 28-11.00 1
7 Kiara VanderPol Sioux Falls 27-10.00
Girls Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cassidy Wright Dell Rapids 37-06.00 10
2 Allison Cross Tri-Valley 37-04.00 8
3 Mikaela Stofferahn Dell Rapids 34-06.00 6
4 Allie Walter Baltic 34-05.00 4
5 Brittney Siemonsma Dell Rapids 34-02.25 2
6 Jill Nelson Dell Rapids x32-03.75
7 Jade Larson Chester Area 31-07.50 1
8 Sarah Benson Chester Area 28-00.00
Girls Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cassidy Wright Dell Rapids 113-05 10
2 Allison Cross Tri-Valley 103-10 8
3 Missy Voss West Central 96-05.50 6
4 Erica Lorang West Central 91-05.50 4
5 Brittney Siemonsma Dell Rapids 89-06 2
6 Elena Borah Chester Area 85-01.50 1
7 Mikaela Adams Dell Rapids 82-04
Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Logan Koopman Tri-Valley 11.2h 1 10
2 Tom Sittig Baltic 11.3h 1 8
3 Austin Row Baltic 11.4h 1 6
4 Ian Bergstrom Dell Rapids 11.6h 1 4
5 Kyle Heyn Chester Area 11.7h 2 2
6 Alexander Aloyseus Sioux Falls 11.7h 3 1
7 Jonathan DeNoon Dell Rapids 11.8h 2
8 Isaac Decker West Central 11.9h 1
9 Seth Titus West Central 12.0h 1
10 Collin Fligge Sioux Falls 12.0h 1
11 Matthew DeNoon Dell Rapids 12.0h 2
12 Payton Webster West Central 12.1h 2
13 Cole Casper Lake Preston 12.1h 2
14 Austin Dossett Chester Area 12.3h 1
15 Brock Reinhiller Chester Area 12.6h 3
16 Kole Hanisch Baltic 12.9h 2
17 Conner Beem Baltic x13.0h 2
18 Jaden Denison Lake Preston 13.0h 3
19 Ross Roling McCook Centr 13.2h 3
20 Tristan Grauel West Central x13.7h 3
21 Sondre Kalfoss McCook Centr 14.5h 3
22 James Corbin McCook Centr 15.2h 3
Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Tom Sittig Baltic 23.3h 1 10
2 Austin Row Baltic 23.5h 1 8
3 Zachary Schroeder Dell Rapids 23.8h 2 6
4 Travis Dusing Dell Rapids 24.0h 2 4
5 Ian Bergstrom Dell Rapids 24.2h 1 2
6 Isaac Decker West Central 24.4h 1 1
7 Seth Titus West Central 24.7h 1
8 Kahler Berven Dell Rapids x24.9h 2
9 Jeremy Voss Sioux Falls 25.7h 3
10 Noah Foltz West Central 25.7h 2
11 Austin Dossett Chester Area 25.8h 1
12 Brock Reinhiller Chester Area 26.3h 2
13 Zach Bies McCook Centr 26.5h 1
14 Austin Junke Baltic 26.5h 3
15 Ross Roling McCook Centr 27.1h 2
16 John Schmidt Lake Preston 28.9h 3
17 Taylor Nelson Lake Preston 29.7h 3
18 James Corbin McCook Centr 34.0h 3
19 Dalton Tolzin Lake Preston 34.8h 3
Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Tyler Cleveland McCook Centr 55.2h 1 10
2 Zachary Schroeder Dell Rapids 55.6h 2 8
3 Tyler Gee Dell Rapids 56.0h 2 6
4 Dan Skinner West Central 56.1h 1 4
5 Austin Van Asselt Tri-Valley 56.3h 1 2
6 Anthony Tuschen McCook Centr 56.6h 1 1
7 Max DeHaan Sioux Falls 57.1h 1
8 Nathan Stadem Baltic 58.4h 1
9 Alec Reams Dell Rapids 59.0h 1
10 Jackson Augspurger West Central 59.5h 3
11 Travis Dusing Dell Rapids x1:00.3h 2
12 Kole Hanisch Baltic 1:01.7h 3
13 Zach Wiseman West Central 1:02.0h 2
14 Floyd Metcalf Sioux Falls 1:03.0h 2
15 Jacob VanHorssen Sioux Falls 1:03.5h 2
16 John Schmidt Lake Preston 1:05.6h 3
17 Jesse Muth McCook Centr 1:06.8h 3
18 Calvin Jones Lake Preston 1:13.1h 3
19 Jacob Campbell Chester Area 1:13.4h 2
20 James Corbin McCook Centr x1:15.4h 3
Boys 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Josiah Aberson Baltic 2:11.1h 10
2 Anthony Tuschen McCook Centr 2:13.7h 8
3 Tyler Cleveland McCook Centr 2:14.0h 6
4 Jake VandeKamp Sioux Falls 2:14.5h 4
5 Tanner Heim Dell Rapids 2:14.7h 2
6 Josh Curtis Chester Area 2:21.2h 1
7 Riley Danielsen West Central 2:23.0h
8 Trent Oyen Tri-Valley 2:27.7h
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Collin Fligge Sioux Falls 5:01.9h 10
2 Tanner Heim Dell Rapids 5:02.6h 8
3 Garrett Miles West Central 5:16.4h 6
4 Riley Danielsen West Central 5:17.7h 4
5 Lance VanZee Sioux Falls 5:29.2h 2
6 Aaron Blume West Central 5:34.8h 1
7 Brock Bumann Lake Preston 5:35.7h
8 Benjamin Miles West Central x5:37.2h
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Caleb DeWeerd Sioux Falls 11:13.6h 10
2 Garrett Miles West Central 11:18.6h 8
3 Caden Skinner Sioux Falls 11:29.3h 6
4 Trevor Hallman Tri-Valley 11:29.4h 4
5 Lance VanZee Sioux Falls 11:36.0h 2
6 Ryan Titus West Central 11:56.7h 1
7 Austin Oyen Tri-Valley 12:05.7h
8 Gabe Smith West Central 12:10.4h
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Edward Clark Baltic 15.90 1 10
2 Anthony Lueth West Central 16.00 1 8
3 Mitch Sabers McCook Centr 17.20 1 6
4 Austin Opdahl Chester Area 17.70 1 4
5 Grant DeHaai Sioux Falls 17.80 1 2
6 Nathan Koens Dell Rapids 18.40 1 1
7 Henry LaCoursiere Dell Rapids 18.6h 2
8 Matt Johnson Sioux Falls 19.2h 2
9 Peter Schukking Lake Preston 20.30 1
10 Riley Jurgensen Dell Rapids 20.8h 2
11 Bennett Harmelink Sioux Falls 21.1h 2
12 David Kieliszewski Sioux Falls x23.1h 2
Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Mitch Sabers McCook Centr 43.8h 1 10
2 Kyle Heyn Chester Area 44.6h 1 8
3 Edward Clark Baltic 45.1h 1 6
4 Nathan Koens Dell Rapids 46.0h 1 4
5 Nick Weber Baltic 47.5h 2 2
6 Cole Acheson Chester Area 47.7h 2 1
7 Zach Bies McCook Centr 48.0h 1
8 Grant DeHaai Sioux Falls 48.3h 1
9 Matt Johnson Sioux Falls 48.7h 2
10 Jake Anderson West Central 49.5h 1
11 Henry LaCoursiere Dell Rapids 50.1h 2
12 Riley Jurgensen Dell Rapids 50.3h 2
13 Bennett Harmelink Sioux Falls 53.2h 2
14 David Kieliszewski Sioux Falls x57.2h 2
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Baltic 'A' J45.9h 10
1) Austin Row 2) Wyatt Stepka
3) Edward Clark 4) Tom Sittig
2 Dell Rapids 'A' J45.9h 8
1) Tanner Ljunggren 2) Ian Bergstrom
3) Riley Schmidt 4) Zachary Schroeder
3 Sioux Falls Christian 'A' 46.3h 6
1) John Dosch 2) Alexander Aloyseus
3) Isaac VanEssen 4) Carter Vliem
4 West Central 'A' 46.4h 4
1) Anthony Lueth 2) Cody Bussell
3) Jonah Rechtenbaugh 4) Jeevan Mueller
5 Tri-Valley 'A' 53.1h 2
1) Logan Zeisler 2) Ben Schiltz
3) Alex Van Asselt 4) Brenton Hanisch
6 Lake Preston 'A' 1:05.3h 1
1) Dalton Tolzin 2) Miles Rademaker
3) Taren Odegaard 4) Dylan Hageman
Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Dell Rapids 'A' 1:36.0h 10
1) Ian Bergstrom 2) Lane LeBrun
3) Riley Schmidt 4) Zachary Schroeder
2 West Central 'A' 1:37.8h 8
1) Cody Bussell 2) Anthony Lueth
3) Jonah Rechtenbaugh 4) Jeevan Mueller
3 Chester Area 'A' 1:38.4h 6
1) Josh Curtis 2) Kyle Heyn
3) Cole Acheson 4) Austin Opdahl
4 McCook Central/Montrose 'A' 1:41.0h 4
1) Mitch Sabers 2) Zach Bies
3) Tyler Cleveland 4) Tim Gassman
5 Baltic 'A' 1:43.6h 2
1) Nick Weber 2) Wyatt Stepka
3) Kyler Johnson 4) Austin Junke
6 Tri-Valley 'A' 1:46.4h 1
1) Logan Amundson 2) Brenton Hanisch
3) Connor Hickman 4) Logan Zeisler
7 Lake Preston 'A' 1:54.7h
1) Tanner Duffy 2) Carson Hillestad
3) Taylor Nelson 4) Jaden Denison
-- Sioux Falls Christian 'A' DQ
1) Grant DeHaai 2) Matt Johnson
3) Bennett Harmelink 4) David Kieliszewski
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 McCook Central/Montrose 'A' 3:46.5h 10
1) Mitch Sabers 2) Anthony Tuschen
3) Tim Gassman 4) Tyler Cleveland
2 Sioux Falls Christian 'A' 3:46.8h 8
1) Max DeHaan 2) Carter Vliem
3) Jake VandeKamp 4) Collin Fligge
3 Dell Rapids 'A' 3:47.1h 6
1) Riley Schmidt 2) Tad Lacy
3) Lane LeBrun 4) Nathan Koens
4 Baltic 'A' 3:52.0h 4
1) Josiah Aberson 2) Edward Clark
3) Nathan Stadem 4) Brady Oyen
5 West Central 'A' 3:54.8h 2
1) Dan Skinner 2) Noah Foltz
3) Riley Danielsen 4) Dean Knuth
6 Chester Area 'A' 3:55.2h 1
7 Lake Preston 'A' 4:08.5h
1) Peter Schukking 2) Tanner Duffy
3) Brock Bumann 4) Cole Casper
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sioux Falls Christian 'A' 9:00.9h 10
1) Collin Fligge 2) Caleb DeWeerd
3) Caden Skinner 4) Jake VandeKamp
2 Baltic 'A' 9:17.7h 8
1) Josiah Aberson 2) Harrison Anderson
3) Brady Oyen 4) Tyler Baatz
3 Tri-Valley 'A' 9:36.9h 6
1) Austin Oyen 2) Trevor Hallman
3) Landen Hillman 4) Trent Oyen
4 Dell Rapids 'A' 9:39.7h 4
1) Tad Lacy 2) Alec Reams
3) Brett Mogen 4) Michael Mandel
5 West Central 'A' 9:42.9h 2
1) Jake Anderson 2) Aaron Blume
3) Dean Knuth 4)
6 Lake Preston 'A' 11:12.2h 1
1) Taylor Nelson 2) Calvin Jones
3) John Schmidt 4) Brock Bumann
Boys 1600 Sprint Medley
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 West Central 'A' 4:11.1h 10
1) Anthony Lueth 2) Cody Bussell
3) Jeevan Mueller 4) Dan Skinner
2 Baltic 'A' 4:20.3h 8
1) Kole Hanisch 2) Conner Beem
3) Harrison Anderson 4) Brady Oyen
3 Dell Rapids 'A' 4:26.6h 6
1) Ty Hoglund 2) Ryan Geraets
3) Sam White 4) Brett Mogen
4 Tri-Valley 'A' 4:28.2h 4
1) Connor Hickman 2) Logan Amundson
3) Landen Hillman 4) Tye Klinnert
5 Chester Area 'A' 4:31.0h 2
1) Austin Dossett 2) Brock Reinhiller
3) Mikeal Tammen 4) Evan Baumberger
6 Sioux Falls Christian 'A' 4:32.1h 1
1) Chung Hwan Lee 2) Jacob VanHorssen
3) Chad Barkema 4) Tanner McCarron
Boys High Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Zach White Dell Rapids 6-00.00 10
2 Austin Opdahl Chester Area 5-10.00 8
3 Cody Bussell West Central J5-10.00 6
4 Spencer Kerzman Dell Rapids 5-08.00 4
5 Alec Riswold Dell Rapids J5-08.00 2
6 Nick Weber Baltic J5-08.00 1
Boys Long Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Brett Nichols Dell Rapids 20-06.25 10
2 Isaac VanEssen Sioux Falls 20-03.50 8
3 Alexander Aloyseus Sioux Falls 19-08.75 6
4 Carter Vliem Sioux Falls 19-02.50 4
5 Ty Hoglund Dell Rapids J18-09.50 1.50
6 Clark Haugen Tri-Valley J18-09.50 1.50
7 David Boer Baltic 18-03.75
Boys Triple Jump
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Brett Nichols Dell Rapids 40-08.75 10
2 Jeremy Voss Sioux Falls 38-00.75 8
3 Clark Haugen Tri-Valley 37-11.00 6
4 Tanner Ljunggren Dell Rapids 37-09.25 4
5 Kyler Johnson Baltic 36-10.50 2
6 Peter Schukking Lake Preston 36-07.25 1
7 Noah Vettrus West Central 36-06.00
Boys Shot Put
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cole Langer Dell Rapids 57-09.00 10
2 Bryce Koch Dell Rapids 45-05.75 8
3 Joey Newman Tri-Valley 44-07.00 6
4 Jon Anderson Dell Rapids 42-04.75 4
5 Kenneth Shaffner Chester Area 40-11.00 2
6 Brandon Gray West Central 38-08.00 1
7 Matt Hoiland Baltic 38-04.00
Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Cole Langer Dell Rapids 153-04 10
2 Peter Nebben Dell Rapids 130-09 8
3 Zach Bies McCook Centr 123-08 6
4 Kenneth Shaffner Chester Area 118-01 4
5 Ben Hammer Dell Rapids 117-06.50 2
6 John Davelaar Sioux Falls 116-03 1
7 Joey Newman Tri-Valley 113-06