Girls 7th Grade 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Savana Arampatzis Aberdeen 14.48a
2 Josie Boldt Timber Lake 15.01a
3 Claire Keeney Linton-HMB 15.40a
4 Lindy Binger Mobridge 15.49a
5 Jaxi Lozenski Aberdeen 15.51a
6 Kylie Lawrence Timber Lake 15.96a
7 Kylee Ewing Aberdeen 16.08a
8 Nicole Vander Vorste Strasburg 16.13a
9 Ezmae Oka McIntosh 16.58a
10 Marley Wenner Lemmon 16.61a
11 Anniah Russell Selby 16.76a
12 Khadia Curley Cheyenne-Eagle Butte 16.94a
13 Reagan Schuetzle Selby 17.25a
14 Alexis Decouteau Standing Rock 17.30a
15 Bayleigh Red Man Standing Rock 17.32a
16 Landree LaMont Bison 17.53a
17 Avrie Sailer Bison 17.65a
18 Zoey Krebs Lemmon 17.69a
19 Tayah One Skunk Tiospaye Topa 17.83a
20 Palmer Simons Bison 18.20a
21 Julia Barnhart Linton-HMB 18.42a
22 Kara Kuntz Linton-HMB 18.54a
23 Elise Sherbeck Mobridge 18.76a
24 Jalee Booth Timber Lake 19.27a
25 Isabella Sea Walker Standing Rock 20.10a
26 Za'layah Hayes Cheyenne-Eagle Butte 20.15a
27 Pearl Miller Zeeland 25.08a
Miya Inthewoods Cheyenne-Eagle Butte SCR
Irena Hildebrant Selby SCR
Angelita Bowker Tiospaye Topa SCR
Girls 7th Grade 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Savana Arampatzis Aberdeen 29.49a
2 Bentley Bauer Mobridge 29.70a
3 Claire Keeney Linton-HMB 31.18a
4 Morgan Griebel Aberdeen 31.18a
5 Bentley Pickrel Aberdeen 31.60a
6 Josie Boldt Timber Lake 31.75a
7 Kylie Lawrence Timber Lake 32.45a
8 Sienna Peterson Lemmon 33.21a
9 Azura Fenton Selby 33.57a
10 Bayleigh Red Man Standing Rock 34.77a
11 Olivia O'Donnell Lemmon 34.93a
12 Rylee Hanson Selby 35.04a
13 Reagan Schuetzle Selby 35.37a
14 Evelyn Gill Timber Lake 35.80a
15 Khadia Curley Cheyenne-Eagle Butte 36.28a
16 Zoey Krebs Lemmon 36.99a
17 Miya Inthewoods Cheyenne-Eagle Butte 37.31a
18 Elise Sherbeck Mobridge 38.03a
19 Audry Holmes Bison 38.18a
20 Kara Kuntz Linton-HMB 39.10a
21 Victory Kosel Mobridge 39.44a
22 Mercedese Delong Standing Rock 39.45a
23 Presley Look Linton-HMB 39.93a
24 Za'layah Hayes Cheyenne-Eagle Butte 42.16a
25 Harley Claymore Standing Rock 53.40a
Rosalie Wiechmann Bison DNS
Tayah One Skunk Tiospaye Topa DNS
Angelita Bowker Tiospaye Topa DNS
Girls 7th Grade 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Autym Red Bear Timber Lake 1:10.99a
2 Jaxi Lozenski Aberdeen 1:11.45a
3 Madelyn Walberg Aberdeen 1:14.12a
4 Ava Wolff Mobridge 1:14.70a
5 Hayleigh Schlomer Mobridge 1:16.03a
6 Greta Odenbach Lemmon 1:16.99a
7 Haley Cahoy Aberdeen 1:18.36a
8 Azura Fenton Selby 1:18.55a
9 Abigail Hollenbeck Mobridge 1:20.51a
10 Reagan Schuetzle Selby 1:24.17a
11 Bayleigh Red Man Standing Rock 1:25.65a
12 Mercedese Delong Standing Rock 1:26.97a
13 Bryleigh Martin Standing Rock 1:27.17a
14 Avrie Sailer Bison 1:30.05a
15 Audry Holmes Bison 1:30.15a
16 Khadia Curley Cheyenne-Eagle Butte 1:34.34a
17 Braelynn Wenger Linton-HMB 1:34.61a
18 Peyton Johnson Selby 1:35.15a
19 Isabella Sea Walker Standing Rock 1:54.32a
20 Za'layah Hayes Cheyenne-Eagle Butte 2:21.28a
Rosalie Wiechmann Bison DNS
Keeley Ryckman Linton-HMB DNS
Miya Inthewoods Cheyenne-Eagle Butte DNS
Girls 7th Grade 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Allie Novstrup Aberdeen 2:55.01a
2 Quinn Kemnitz Mobridge 2:56.20a
3 Evie Novstrup Aberdeen 2:57.45a
4 Autym Red Bear Timber Lake 3:02.23a
5 Bree Cochran Aberdeen 3:02.88a
6 Landree LaMont Bison 3:10.58a
7 Ella Perman Selby 3:11.55a
8 Rue Knudson Mobridge 3:11.58a
9 Macy Hase Linton-HMB 3:12.59a
10 Ella Handeland Timber Lake 3:13.39a
11 Liberty Driver Standing Rock 3:21.61a
12 Brielle Sandmeier Selby 3:24.04a
13 Abigail Hollenbeck Mobridge 3:25.54a
14 Palmer Simons Bison 4:04.16a
15 Avrie Sailer Bison 4:05.13a
16 Peyton Johnson Selby 4:05.63a
Miya Inthewoods Cheyenne-Eagle Butte DNS
Laniah Petersen Cheyenne-Eagle Butte DNS
Girls 7th Grade 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Allie Novstrup Aberdeen 6:15.15a
2 Quinn Kemnitz Mobridge 6:17.55a
3 Ella Perman Selby 6:28.36a
4 Bree Cochran Aberdeen 6:34.39a
5 Evie Novstrup Aberdeen 6:36.94a
6 Rue Knudson Mobridge 6:38.47a
7 Hayleigh Schlomer Mobridge 6:42.96a
8 Ella Handeland Timber Lake 6:55.77a
9 Landree LaMont Bison 6:57.34a
10 Brynnly Huber Selby 7:08.19a
11 Liberty Driver Standing Rock 7:15.46a
12 Brielle Sandmeier Selby 7:29.05a
13 Marlee Hayes McIntosh 8:15.49a
14 Laniah Petersen Cheyenne-Eagle Butte 8:38.53a
Girls 7th Grade 100m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Lainey Lamont Aberdeen 21.88a
2 Marley Wenner Lemmon 21.99a
3 Haley Cahoy Aberdeen 24.08a
4 Kaitlyn Neys Aberdeen 24.24a
5 Liberty Driver Standing Rock 32.07a
Girls 7th Grade 4x100m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Aberdeen 57.58a
1) Savana Arampatzis 2) Joesphine Cobbs
3) Mila Hobbs 4) Morgan Griebel
2 Mobridge 1:04.02a
1) Victory Kosel 2) Payton Schneider
3) Sophie Keller 4) Lindy Binger
3 Selby 1:04.13a
1) Reagan Schuetzle 2) Anniah Russell
3) Brielle Sandmeier 4) Irena Hildebrant
4 Timber Lake 1:06.56a
1) Bricelyn Pederson 2) Jiel Mowrer
3) Jalee Booth 4) Katie Martin
5 Standing Rock 1:07.27a
1) Bayleigh Red Man 2) Bryleigh Martin
3) Alexis Decouteau 4) Isabella Sea Walker
6 Bison 1:07.86a
1) Audry Holmes 2) Palmer Simons
3) Avrie Sailer 4) Layken Hulm
Linton-HMB DQ
1) Keeley Ryckman 2) Bailey Huber
3) Braelynn Wenger 4) Presley Look
Girls 7th Grade 4x200m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Aberdeen 2:03.13a
1) Lainey Lamont 2) Bentley Pickrel
3) Kylee Ewing 4) Joesphine Cobbs
2 Lemmon 2:13.18a
1) Greta Odenbach 2) Sienna Peterson
3) Zoey Krebs 4) Olivia O'Donnell
3 Timber Lake 2:14.90a
1) Katie Martin 2) Evelyn Gill
3) Bricelyn Pederson 4) Jiel Mowrer
4 Linton-HMB 2:17.13a
1) Kara Kuntz 2) Claire Keeney
3) Julia Barnhart 4) Macy Hase
Girls 7th Grade 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Selby 5:18.16a
1) Brynnly Huber 2) Ella Perman
3) Irena Hildebrant 4) Isabella McNamara
Aberdeen DNS
1) Lainey Lamont 2) Mila Hobbs
3) Kylee Ewing 4) Joesphine Cobbs
Girls 7th Grade 1600m Sprint Medley Relay - [1-1-2-4] Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Aberdeen 2:11.62a
1) Savana Arampatzis 2) Mila Hobbs
3) Morgan Griebel 4) Jaxi Lozenski
2 Mobridge 2:12.79a
1) Payton Schneider 2) Sophie Keller
3) Bentley Bauer 4) Lindy Binger
3 Linton-HMB 2:25.49a
1) Kara Kuntz 2) Claire Keeney
3) Julia Barnhart 4) Macy Hase
Girls 7th Grade Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Maddy Hermes Timber Lake 31-10
2 Rylee Hanson Selby 30-8
3 Olivia Neys Aberdeen 25-11.5
4 AshLee Block Mobridge 25-7
5 Bailey Huber Linton-HMB 24-10.5
6 Matilyn Wilson Aberdeen 24-9
7 Ezmae Oka McIntosh 24-8
8 Estelle Riggs Aberdeen 24-5.5
9 Keeley Ryckman Linton-HMB 23-9
10 Marlee Hayes McIntosh 23-3.5
11 Braelynn Wenger Linton-HMB 21-7
12 Katie Martin Timber Lake 20-11
13 Abigail Piatt Mobridge 20-9
14 Ava Dykhouse Mobridge 17-5
15 Addison Swift Hawk Timber Lake 16-7
Hannah Wiechmann Bison SCR
Girls 7th Grade Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Maddy Hermes Timber Lake 66-0
2 Rylee Hanson Selby 64-6
3 Matilyn Wilson Aberdeen 58-6
4 Estelle Riggs Aberdeen 54-2
5 Bailey Huber Linton-HMB 49-6
6 Keeley Ryckman Linton-HMB 48-0
7 Katie Martin Timber Lake 46-4
8 AshLee Block Mobridge 45-11
9 Ezmae Oka McIntosh 45-8
10 Marlee Hayes McIntosh 45-5
11 Olivia Neys Aberdeen 39-4
12 Addison Swift Hawk Timber Lake 38-0
13 Presley Look Linton-HMB 35-10
14 Abigail Piatt Mobridge 35-7
15 Ava Dykhouse Mobridge 33-0
Hannah Wiechmann Bison SCR
Girls 7th Grade High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Morgan Griebel Aberdeen 4-2
2 Madelyn Walberg Aberdeen 4-0
3 Arayia Sturdevant Aberdeen 3-6
4 Pearl Miller Zeeland 3-4
Girls 7th Grade Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Madelyn Walberg Aberdeen 6-0
2 Hattie Goeddes Aberdeen 6-0
3 Greta Odenbach Lemmon 5-6
Evie Novstrup Aberdeen SCR
Girls 7th Grade Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Bentley Bauer Mobridge 14-0
2 Lainey Lamont Aberdeen 13-8.5
3 Greta Odenbach Lemmon 12-4.5
4 Bricelyn Pederson Timber Lake 12-4
5 Ava Wolff Mobridge 12-0
6 Kylie Lawrence Timber Lake 11-6.5
7 Nicole Vander Vorste Strasburg 11-4
8 Rylee Beyer Aberdeen 11-1
9 Tymber Benson Lemmon 10-7.5
10 Payton Schneider Mobridge 10-2
11 Brielle Sandmeier Selby 9-11
12 Kennadee Fettig Aberdeen 9-4
13 Jalee Booth Timber Lake 9-3
14 Bryleigh Martin Standing Rock 8-9.5
15 Pearl Miller Zeeland 8-7
16 Liberty Driver Standing Rock 7-6
Girls 7th Grade Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Joesphine Cobbs Aberdeen 25-7.25
2 Mila Hobbs Aberdeen 24-0.75
3 Sienna Peterson Lemmon 23-6.5
Annabelle McDaniel Aberdeen SCR