Boys Varsity 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Jude Jarding West Central 11.26a
2 Landon Dominisse Canton 11.40a
3 Jaxson Bittner Lennox 11.58a
4 Ethan Vis Tea Area 11.62a
5 Tyler Rhead Tea Area 11.63a
6 Ethan Larson Lennox 11.64a
7 Julius Moore Canton 11.75a
8 Bryce Voss Vermillion 11.79a
9 Tim Halbur Tea Area 11.88a
10 Cale Johnson Madison 12.00a
11 Ben Dejong Lennox 12.06a
12 Preston Butts West Central 12.08a
13 Bill Kerkula Tea Area 12.15a
14 Carson Metzger Canton 12.16a
15 Gavin Schneider Madison 12.25a
16 Layton Smith Lennox 12.41a
17 Brody Cummins Madison 12.50a
18 Boche Knight West Central 12.53a
19 Chase Faulds Lennox 12.66a
20 Maxwell Weeldreyer Lennox 12.71a
21 Kohen Schurch Beresford 12.82a
22 Canaan McCracken Canton 12.92a
23 Jordan Springer Vermillion 13.05a
24 Wyatt Hofer Beresford 13.07a
25 Caleb Hofer Canton 13.07a
26 Colton Davis Madison 13.11a
27 Layne Bares West Central 13.24a
28 Kevin Cholopray West Central 13.26a
29 Kanin Klentz Beresford 13.39a
30 Zach Rieland Tea Area 13.89a
31 Lucas Anderson Beresford 14.10a
32 Logan Smith Beresford 14.35a
-- Dayton MakeRoom Madison DNS
-- Elijah Lara Vermillion DNS
-- Olliver Ebsen Vermillion DNS
-- Ashton Bach Lennox DNS
Boys Varsity 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Jude Jarding West Central 22.57a
2 Ethan Larson Lennox 23.45a
3 Jacob Fischer Vermillion 23.56a
4 Elliot DeJong West Central 23.79a
5 Bryce Voss Vermillion 24.11a
6 Frankie Orr Vermillion 24.43a
7 Wyette Greenwood Canton 24.55a
8 Tim Halbur Tea Area 24.73a
9 Jax Fickbohm Beresford 24.80a
10 Justin Peters Madison 24.82a
11 Ben Dejong Lennox 24.97a
12 Carson Metzger Canton 25.12a
13 Preston Butts West Central 25.14a
14 Eli Anderson Canton 25.18a
15 Brock Wilroth Vermillion 25.21a
16 Micah Decker Canton 25.62a
17 Gavin Schneider Madison 25.62a
18 Brody Johnson West Central 25.80a
19 Pierce Mastalir Canton 25.94a
20 Lincoln Anderson Madison 26.00a
21 Jack Stenen Beresford 26.06a
22 Chase Faulds Lennox 26.45a
23 Kohen Schurch Beresford 26.56a
24 Dayton MakeRoom Madison 26.64a
25 Wyatt Hofer Beresford 27.12a
26 Kevin Cholopray West Central 27.51a
27 Colton Davis Madison 27.85a
28 Victor Bruggeman Tea Area 29.79a
29 Noah Sitter Lennox 30.94a
-- Elijah Lara Vermillion DNS
-- Corban Hanneman Lennox DNS
-- Jeremy Wiens Tea Area DNS
-- Ashton Bach Lennox DNS
-- Caleb Hofer Canton DNS
-- Easton Buum Beresford DNS
-- Maxwell Weeldreyer Lennox DNS
-- Zach Rieland Tea Area DNS
Boys Varsity 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Jude Jarding West Central 50.34a
2 Andrew Atwood Beresford 50.96a
3 Drake Mikkelsen Lennox 52.36a
4 Cade Sherard Lennox 53.05a
5 Frankie Orr Vermillion 53.90a
6 Brody Andrews Beresford 54.22a
7 Eli Anderson Canton 55.59a
8 Jacob Mueller Tea Area 55.69a
9 Chett Jibben Lennox 55.80a
10 Brady Aasheim Beresford 55.82a
11 Bil Yuek Canton 56.79a
12 Varun Kadarkaraisamy Vermillion 57.53a
13 Johnny Fleming Vermillion 58.06a
14 Jarius Battese Canton 58.20a
15 Hayden Homandberg Beresford 58.46a
16 Cason Kelling Tea Area 58.68a
17 Elias Perez Beresford 59.41a
18 Gavin DeHaven West Central 1:00.33a
19 Noah Wood Lennox 1:00.46a
20 Micah Decker Canton 1:00.47a
21 Andrew Stensaas Lennox 1:01.06a
22 Lane Sieber Tea Area 1:01.32a
23 Cooper Johnson Madison 1:01.73a
24 Ben Dejong Lennox 1:01.77a
25 Jonah Klemisch Tea Area 1:02.85a
26 Elijah Johnson Lennox 1:04.80a
27 Jarrett Steckley West Central 1:08.07a
28 Victor Bruggeman Tea Area 1:10.22a
29 Bryce Decker Madison 1:19.08a
-- Biruk VanDeStroet Canton DNS
-- Gordan Olson Madison DNS
-- Coyer Fergen Lennox DNS
Boys Varsity 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Benjamin Strunk West Central 2:06.11a
2 Cade Sherard Lennox 2:06.88a
3 Noah Sayler Lennox 2:09.88a
4 Chett Jibben Lennox 2:13.61a
5 Kade Reuvers Vermillion 2:13.76a
6 Evan Jaton West Central 2:19.41a
7 Hunter Penn Beresford 2:20.43a
8 Gabe Gebhard West Central 2:21.18a
9 Varun Kadarkaraisamy Vermillion 2:22.01a
10 Daniel Aldridge Madison 2:22.85a
11 Brody Finck Madison 2:26.29a
12 Espyn Klungseth Beresford 2:27.64a
13 Levi Gillespie Beresford 2:30.73a
14 Tim Kloska Lennox 2:33.44a
15 Mats Leipert Tea Area 2:36.19a
16 Drayden Deffenbaugh West Central 2:36.77a
17 Grant Larson Lennox 2:46.84a
18 Elijah Schaap Beresford 2:49.40a
19 Rylen Burch Tea Area 2:51.06a
20 Wyatt Tutland Canton 2:53.82a
21 Caleb Ellwein Lennox 2:57.95a
22 Damian Gardner Canton 3:01.60a
-- Andrew Stensaas Lennox DNS
-- Bryce Decker Madison DNS
-- Kai Thomsen Madison DNS
-- Cooper Johnson Madison DNS
-- Dean Fleming Vermillion DNS
-- Noah Korver Tea Area DNS
-- Scott Ridley Beresford DNS
-- Parker Menning West Central DNS
Boys Varsity 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Benjamin Strunk West Central 4:40.36a
2 Cloy McVey Lennox 4:43.60a
3 Jonathan Roth West Central 4:44.43a
4 Hunter Morse Vermillion 4:45.16a
5 Noah Sayler Lennox 4:48.80a
6 Henry Anderson Vermillion 4:50.36a
7 Jack Campbell Tea Area 4:58.43a
8 Jacob Chasing Hawk Vermillion 5:00.92a
9 Peyton Tetzlaff West Central 5:04.80a
10 Payden Hoffman Beresford 5:06.81a
11 Aiden Hanssen Lennox 5:11.54a
12 James Driscoll Madison 5:18.97a
13 Kade Hruby West Central 5:26.02a
14 Daniel Aldridge Madison 5:26.13a
15 Tim Kloska Lennox 5:42.73a
16 Kai Thomsen Madison 5:42.82a
17 Mats Leipert Tea Area 5:44.49a
18 Easton Buum Beresford 5:46.67a
19 Marcus Aasheim Beresford 5:47.96a
20 Rylan Richardson Canton 5:49.37a
21 Grant Larson Lennox 5:50.15a
22 Parker Menning West Central 5:50.40a
23 Gordan Olson Madison 5:56.44a
24 Scott Ridley Beresford 5:58.12a
25 Rylen Burch Tea Area 6:05.54a
26 Wyatt Tutland Canton 6:20.03a
27 Lukas Traxler Beresford 6:31.90a
28 Arden McGraw Tea Area 6:39.70a
29 Damian Gardner Canton 6:40.70a
-- Dylan Gerdes Madison DNS
-- Caleb Chasing Hawk Vermillion DNS
-- Jacob DeYoung Tea Area DNS
Boys Varsity 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Jonathan Roth West Central 10:08.02a
2 Gage Beverly Vermillion 10:10.77a
3 Hunter Morse Vermillion 10:28.57a
4 Henry Anderson Vermillion 10:40.52a
5 Jacob Chasing Hawk Vermillion 11:06.23a
6 Peyton Tetzlaff West Central 11:08.51a
7 Kaden Christian Tea Area 11:40.78a
8 Jacob DeYoung Tea Area 12:01.71a
-- Kade Hruby West Central DNS
Boys Varsity 110m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Liam Schmeichel West Central 15.43a
2 Shane Veenhof Madison 15.56a
3 Justin Peters Madison 16.46a
4 Matthew Rogers Tea Area 16.64a
5 Joey Boysen Lennox 17.20a
6 Wyatt Bult Lennox 17.69a
7 Dawood Toto Tea Area 18.46a
8 Lucas Hartman Lennox 19.83a
9 Keegan Short Canton 20.55a
10 Grady Hanson Madison 22.49a
Boys Varsity 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Shane Veenhof Madison 43.19a
2 Liam Schmeichel West Central 43.84a
3 Joey Boysen Lennox 44.90a
4 Justin Peters Madison 45.22a
5 Wyatt Bult Lennox 46.38a
6 Brody Johnson West Central 46.66a
7 Matthew Rogers Tea Area 47.24a
8 Dawood Toto Tea Area 47.50a
9 Lucas Hartman Lennox 48.03a
10 Andrew Ortman Canton 49.06a
11 Luke Knight West Central 49.93a
12 Grady Hanson Madison 56.07a
Boys Varsity 4x100m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Canton 45.75a
1) Carson Metzger 2) Cain Wallner
3) Julius Moore 4) Landon Dominisse
2 West Central 45.95a
1) Ben Vuong 2) Patrick Hammond
3) Rylee Hartung 4) Preston Butts
3 Tea Area 46.42a
1) Carter Christensen 2) Kayden Williamson
3) Ethan Vis 4) Tyler Rhead
4 Vermillion 48.92a
1) Bryce Voss 2) Bradyn Bickett
3) Cael Fulton 4) Brock Wilroth
5 Beresford 52.86a
1) Wyatt Hofer 2) Lucas Anderson
3) Kanin Klentz 4) Tate Lyle
-- Lennox DNS
1) Jaxson Bittner 2) Corban Hanneman
3) Chase Faulds 4) Boston Katzer
-- Madison DNS
1) Cale Johnson 2) Ryland Johnson
3) Brody Cummins 4) Shane Veenhof
Boys Varsity 4x200m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Tea Area 1:35.69a
1) Carter Christensen 2) Kayden Williamson
3) Ethan Vis 4) Tyler Rhead
2 Vermillion 1:36.13a
1) Elijah Lara 2) Jacob Fischer
3) Bryce Voss 4) Ian Job
3 West Central 1:38.91a
1) Ben Vuong 2) Patrick Hammond
3) Rylee Hartung 4) Elliot DeJong
4 Lennox 1:39.61a
1) Ashton Bach 2) Boston Katzer
3) Chase Faulds 4) Corban Hanneman
5 Beresford 1:39.62a
1) Andrew Atwood 2) Jack Stenen
3) Jax Fickbohm 4) Brody Andrews
6 Madison 1:40.80a
1) Cale Johnson 2) Ryland Johnson
3) Brody Cummins 4) Shane Veenhof
7 Canton 1:50.54a
1) Zach Bartels 2) Caleb Hofer
3) TJ Mwern 4) Canaan McCracken
Boys Varsity 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Lennox 3:34.73a
1) Ethan Larson 2) Cade Sherard
3) Cloy McVey 4) Drake Mikkelsen
2 Beresford 3:39.88a
1) Andrew Atwood 2) Brody Andrews
3) Brady Aasheim 4) Elias Perez
3 Vermillion 3:43.10a
1) Frankie Orr 2) Kade Reuvers
3) Jacob Fischer 4) Ian Job
4 West Central 3:43.61a
1) Patrick Hammond 2) Rylee Hartung
3) Elliot DeJong 4) Zach Nielsen
5 Tea Area 4:12.08a
1) Tate VanLaecken 2) Jonah Klemisch
3) Lane Sieber 4) Noah Korver
6 Madison 4:18.19a
1) Cooper Johnson 2) Kai Thomsen
3) Gordan Olson 4) Bryce Decker
Boys Varsity 4x800m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Vermillion 8:56.51a
1) Kade Reuvers 2) Johnny Fleming
3) Varun Kadarkaraisamy 4) Gage Beverly
2 Madison 9:08.10a
1) Brody Finck 2) Daniel Aldridge
3) Dylan Gerdes 4) James Driscoll
3 Beresford 9:23.90a
1) Hayden Homandberg 2) Hunter Penn
3) Espyn Klungseth 4) Payden Hoffman
4 West Central 9:52.19a
1) Evan Jaton 2) Parker Menning
3) Luke Knight 4) Gabe Gebhard
5 Lennox 10:01.75a
1) Noah Wood 2) Elijah Johnson
3) Coyer Fergen 4) Aiden Hanssen
6 Tea Area 10:11.20a
1) Kaden Christian 2) Jonah Klemisch
3) Noah Korver 4) Tate VanLaecken
Boys Varsity 1600m Sprint Medley Relay - [2-2-4-8] Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Lennox 3:52.52a
1) Drake Mikkelsen 2) Jaxson Bittner
3) Teegan Musser 4) Cloy McVey
2 Tea Area 3:57.39a
1) Ethan Vis 2) Tyler Rhead
3) Chase Deboer 4) Holden Jelen
3 Canton 4:38.71a
1) Zach Bartels 2) Caleb Hofer
3) Jarius Battese 4) Rylan Richardson
4 Vermillion 4:39.22a
1) Bradyn Bickett 2) Cael Fulton
3) Gavin Ma 4) Gabe Haas
-- Madison DNS
1) Cale Johnson 2) Ryland Johnson
3) James Driscoll 4) Dylan Gerdes
Boys Varsity Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Crew Heier West Central 47-9
2 Parker Johnson Madison 47-3.50
3 Emory Lefers Lennox 46-3.50
4 Joseph Sharpe Beresford 42-3
5 Rollie French Vermillion 41-5
6 Cain Wallner Canton 40-9
7 Caleb Lara Vermillion 39-11
8 Jevyn Lefers Lennox 39-4
9 Israel Ouverson Madison 38-9
10 Cooper Nelson Beresford 38-2
11 Andrew Niles Beresford 38-0
11 Dain Richardson Vermillion 38-0
13 Tyler Rozeboom Canton 37-1.50
14 Canaan McCracken Canton 37-0
15 Gage Little Tea Area 36-2
16 Cole Klingbile Madison 36-0
17 Cain Grocott West Central 35-10
18 Cameron Winter Canton 35-4.50
19 Hayden Jahn Vermillion 34-9.50
20 Kolte Garry West Central 34-5
21 Jacob Jongejeud Tea Area 34-4.50
22 Lyncoln Leo Lennox 34-4
23 Jase Hall Madison 34-2.50
24 Werner Fajardo West Central 34-2
25 Kingston Nyberg Tea Area 34-0.50
26 Jacob Richert Lennox 33-6.50
27 Ernesto (Ernie) Rodrigue Madison 33-3
28 Gavin Neu Canton 32-10
29 Jacob Birger Tea Area 31-2
30 David Bartscher Lennox 30-1.50
31 Beau Henderson West Central 29-5.50
32 Connor Neumayr Beresford 28-7.50
33 Isaac Boden Beresford 28-2
34 Jacob Snyder Lennox 26-9
35 Trey Krell Tea Area 25-9
36 Isaiah Sayler Lennox 25-7
-- Jyler Antoinne Lennox ND
Boys Varsity Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Parker Johnson Madison 138-2
2 Joseph Sharpe Beresford 133-11
3 Rollie French Vermillion 124-4
4 Cole Klingbile Madison 123-3
5 Ryan Kuper Canton 122-5
6 Emory Lefers Lennox 118-5
7 Jevyn Lefers Lennox 111-10
8 Jase Hall Madison 110-6
9 Henry Orr Vermillion 109-11
10 Israel Ouverson Madison 108-1
11 Stone Loof West Central 102-0
12 Lyncoln Leo Lennox 101-9
13 Colin Gustad Canton 97-7
14 Sawyer Hegg Madison 96-10
15 Lane Kelsey Tea Area 96-4
16 Jacob Richert Lennox 95-2
17 Andrew Niles Beresford 94-11
18 Jacob Jongejeud Tea Area 93-8
19 Jeremy Eich Canton 91-2
20 Werner Fajardo West Central 90-3
21 Eli Highum Lennox 88-9
22 Pierce Mastalir Canton 87-0
23 David Bartscher Lennox 86-1
24 Taber Barta Vermillion 82-6
25 Jyler Antoinne Lennox 82-5
26 Isaac Boden Beresford 81-9
27 Trey Krell Tea Area 80-11
28 Maxwell Weeldreyer Lennox 80-2
29 Spencer Rieff West Central 79-2
30 Kingston Nyberg Tea Area 77-7
31 Jacob Snyder Lennox 70-10
32 Jacob Birger Tea Area 69-10
33 Beau Henderson West Central 69-6
34 Kelan Borschel Beresford 66-6
35 Jarrett Steckley West Central 61-4
-- Isaiah Sayler Lennox ND
-- Tyler Lease Canton ND
-- Seth James Beresford ND
-- Colton Chapman Vermillion ND
Boys Varsity Javelin Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Crew Heier West Central 141-11
2 Sawyer Hegg Madison 136-7
3 Cain Wallner Canton 131-9
4 Rollie French Vermillion 129-2
5 Colton Chapman Vermillion 127-5
6 Cain Grocott West Central 123-9
7 Seth James Beresford 115-10
8 Alex Rhead Canton 112-6
9 Corban Hanneman Lennox 107-11
10 Emory Lefers Lennox 107-7
11 Cole Klingbile Madison 107-6
12 Nick Martian Madison 107-2
13 Maxwell Weeldreyer Lennox 106-11
14 Arian Boehms Tea Area 105-2
15 Jacob Richert Lennox 104-0
16 Boston Katzer Lennox 103-6
17 Lane Kelsey Tea Area 102-0
18 Spencer Rieff West Central 98-3
19 Canaan McCracken Canton 94-0
20 Jyler Antoinne Lennox 89-6
21 Eli Highum Lennox 88-7
22 Daylen McKnelly Tea Area 83-3
23 Kelan Borschel Beresford 69-2
24 Isaac Boden Beresford 67-1
25 Isaiah Sayler Lennox 55-8
26 Jacob Snyder Lennox 54-9
-- Caleb Lara Vermillion ND
Boys Varsity High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Tate Gerdes Lennox 6-0
2 Teegan Musser Lennox 5-10
3 Layton Smith Lennox 5-8
4 Liam Schmeichel West Central 5-8
5 Zach Nielsen West Central 5-6
6 Julius Moore Canton 5-6
7 Kayl Broderson Tea Area 5-4
8 Bil Yuek Canton 5-2
8 Lincoln Anderson Madison 5-2
8 Seth James Beresford 5-2
8 Brock Koth Beresford 5-2
-- Wyette Greenwood Canton NH
-- Gavin Schneider Madison NH
-- Jeremy Wiens Tea Area NH
-- Gabe Haas Vermillion NH
-- Dean Fleming Vermillion NH
-- Bryce Rozeboom Beresford NH
-- Tate Lyle Beresford NH
-- Wyatt Johnson Beresford NH
Boys Varsity Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Jaxson Bittner Lennox 20-8.50
2 Teegan Musser Lennox 20-2.50
3 Elijah Lara Vermillion 20-2
4 Ian Job Vermillion 20-0
5 Julius Moore Canton 19-7
6 Ben Vuong West Central 19-5
6 Tate Gerdes Lennox 19-5
8 Boche Knight West Central 19-0.50
9 Elliot DeJong West Central 18-9.50
10 Riley Svanda Tea Area 18-6
11 Matthew Rogers Tea Area 18-5.50
12 Gavin DeHaven West Central 18-5
13 Lincoln Anderson Madison 17-9.50
14 Zac Webb Tea Area 17-8.50
15 Landon Dominisse Canton 17-8
16 Jordan Springer Vermillion 17-7
17 Cain Wallner Canton 17-6.50
17 Bill Kerkula Tea Area 17-6.50
19 Mico Beal Vermillion 17-1
20 Bil Yuek Canton 16-6
21 Micah Decker Canton 16-3
22 Bryce Rozeboom Beresford 15-10
22 Daylen McKnelly Tea Area 15-10
24 Noah Sitter Lennox 15-6.50
25 Kolte Garry West Central 15-2
-- Wyatt Johnson Beresford ND
-- Ryland Johnson Madison ND
Boys Varsity Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Tate Gerdes Lennox 39-2
2 Jack Stenen Beresford 37-11
3 Kayl Broderson Tea Area 37-10
4 Brock Koth Beresford 36-5
5 Ben Vuong West Central 35-11.50
6 Lincoln Anderson Madison 35-3
7 Luke Knight West Central 35-1
8 Boche Knight West Central 34-9
9 Jordan Springer Vermillion 34-7
10 Gavin DeHaven West Central 34-5
11 Tate Lyle Beresford 34-1.50
12 Kolte Garry West Central 32-3
13 Noah Sitter Lennox 29-9