Boys Varsity 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Kyle Hettich Ipswich 11.36a
2 Andrew Fulkerson Mobridge-Pollock 11.59a
3 Gavin Farlee Timber Lake 11.69a
4 Sean Seurer Potter County 11.85a
5 Joseph Dutenhoeffer Mobridge-Pollock 12.06a
6 Aitor Ortega Highmore-Harrold 12.08a
7 Jake Hayes Linton/HMB 12.19a
8 Matthew Neeley Herreid/Selby Area 12.21a
9 Aden Schatz Linton/HMB 12.23a
10 Lucas Gulbranson Leola 12.24a
11 Levi Keeney Linton/HMB 12.24a
12 Porter Gregg Herreid/Selby Area 12.32a
13 Jade Jacobs North Central 12.35a
14 Eli Dohn South Border (Wishek/As 12.43a
15 Will Penfield Lemmon 12.62a
16 Ryan Weddle Standing Rock 12.67a
17 Brody Ellison Timber Lake 12.78a
18 John Camus McIntosh 12.96a
19 Braxton Hokana Ellendale 13.06a
20 Zac Hagen South Border (Wishek/As 13.21a
21 Carsten Engelhart North Central 13.55a
22 Luca Mahler Herreid/Selby Area 13.58a
23 Kasen Steele McIntosh 13.62a
24 TJ Alley Timber Lake 13.63a
25 Tay'Vaughn Steele Wakpala 13.69a
26 Lane Braun Ipswich 13.72a
27 Trace Genzler Potter County 13.78a
28 Melvin Love Joy Standing Rock 13.92a
29 Braeden Fergel McIntosh 14.29a
30 Jaylon Otter Robe Wakpala 14.46a
31 James Essert Standing Rock 14.80a
32 Robert Bailey North Central 14.84a
33 Ryken McCloud McLaughlin 14.94a
34 Garrett Rausch Potter County 15.11a
35 Chance Little Bear McLaughlin 15.61a
36 Tripp Porras McLaughlin 16.99a
Erik Losure Frederick Area DNS
Zachary Moran Wakpala DNS
Luke Clapper Mobridge-Pollock DNS
Brody Davis Ipswich DNS
Boys Varsity 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Kyle Hettich Ipswich 23.39a
2 Gavin Farlee Timber Lake 23.74a
3 Renzo Bull Head McLaughlin 24.13a
4 Brayden Sumption Frederick Area 24.24a
5 Jackson Eisemann Mobridge-Pollock 24.30a
6 Casey Geditz Ipswich 24.57a
7 Jaxon Dirk Lemmon 24.79a
8 Jake Hayes Linton/HMB 24.83a
9 Levi Keeney Linton/HMB 24.99a
10 Porter Gregg Herreid/Selby Area 25.32a
11 Lucas Gulbranson Leola 25.34a
12 Matthew Neeley Herreid/Selby Area 25.35a
13 Wyatt Iron Cloud Mobridge-Pollock 25.42a
14 Eddie Keller Timber Lake 25.64a
15 Greg Kessler Mobridge-Pollock 25.79a
16 Tyler Bull Head McLaughlin 25.80a
17 Eli Dohn South Border (Wishek/As 25.87a
18 Josh Meyers Ellendale 25.90a
19 Aden Schatz Linton/HMB 26.34a
20 Braxton Hokana Ellendale 26.36a
21 Curtis Connor Timber Lake 26.52a
22 Jackson Holt Ipswich 26.69a
23 John Camus McIntosh 27.18a
24 Zander Hoffman Leola 27.32a
25 Dominic Pleets Standing Rock 27.76a
26 Zac Hagen South Border (Wishek/As 27.94a
27 Tay'Vaughn Steele Wakpala 28.40a
28 Jason Silk Standing Rock 28.42a
29 Riggin Sand Ellendale 28.71a
30 Kasen Steele McIntosh 28.81a
31 Bradley Vasquez Potter County 28.97a
32 Jaylon Otter Robe Wakpala 31.45a
33 Garrett Rausch Potter County 32.30a
34 Robert Bailey North Central 33.91a
Carson Stephenson Highmore-Harrold DNS
Bradley Red Tommahawk Standing Rock DNS
Jonah Webb Highmore-Harrold DNS
Sean Seurer Potter County DNS
Charles White Tail McLaughlin DNS
Will Pazie Lemmon DNS
Erik Losure Frederick Area DNS
Blaze Beer Lemmon DNS
Zachary Moran Wakpala DNS
Boys Varsity 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Holden Gill Timber Lake 54.76a
2 Dreux Kidder Standing Rock 54.98a
3 Jake Hayes Linton/HMB 55.73a
4 Noah Kippley Frederick Area 56.77a
5 Aiden Goings North Central 58.51a
5 Kerry Red Bird McLaughlin 58.78a
6 Matthew Neeley Herreid/Selby Area 58.93a
7 Porter Gregg Herreid/Selby Area 59.07a
8 John Eagle McLaughlin 59.57a
9 Carson Stephenson Highmore-Harrold 59.70a
11 Howard Sumption Frederick Area 1:00.10a
10 Jonah Webb Highmore-Harrold 1:00.19a
13 Ty Bauer Ipswich 1:00.19a
11 Hudson Gill Timber Lake 1:00.44a
12 Trent Gates Standing Rock 1:00.66a
16 Wyatt Henderson Mobridge-Pollock 1:01.26a
17 Cole Hatzenbuhler Mobridge-Pollock 1:01.51a
13 Adonnais Mills Herreid/Selby Area 1:01.67a
19 John Camus McIntosh 1:01.72a
14 Braden Lawrence Timber Lake 1:01.89a
21 Keegan Miller North Central 1:02.91a
22 Jaylon Otter Robe Wakpala 1:03.86a
23 Lane Braun Ipswich 1:04.06a
15 Tay'Vaughn Steele Wakpala 1:04.15a
25 Mack Saxon Mobridge-Pollock 1:06.77a
26 Lance Plenty Chief Wakpala 1:07.34a
16 Bradley Red Tommahawk Standing Rock 1:12.52a
Erik Losure Frederick Area DNS
Boys Varsity 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Dreux Kidder Standing Rock 2:16.63a
2 Keegan Russel Herreid/Selby Area 2:18.28a
3 Carson Stephenson Highmore-Harrold 2:19.91a
4 Jordan Erfman Highmore-Harrold 2:20.03a
5 Xavier Sanchez-Gonzalez Timber Lake 2:21.91a
6 Trent Gates Standing Rock 2:24.01a
7 Eli Wagner Ellendale 2:25.28a
8 Hudson Gill Timber Lake 2:27.64a
9 Kalib Keller Mobridge-Pollock 2:27.90a
10 Keegan Miller North Central 2:29.06a
11 Jaeger Sand Ellendale 2:29.60a
12 Trigg Odenbach Lemmon 2:29.98a
13 Kaleb Claymore Herreid/Selby Area 2:31.81a
14 Sidney Morgan Timber Lake 2:32.84a
15 Tyler Gellhaus Ipswich 2:33.83a
16 Aiden Goings North Central 2:37.99a
17 Braeden Fergel McIntosh 2:45.16a
18 Lance Plenty Chief Wakpala 2:45.26a
19 Kaden Larson Ellendale 2:57.19a
Zachary Moran Wakpala DNS
Avery Wells North Central DNS
Wyatt Henderson Mobridge-Pollock DNS
Wamni Kills Crow McLaughlin DNS
Adonnais Mills Herreid/Selby Area DNS
Angel Chavez Standing Rock DNS
Boys Varsity 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Gavin Hirsch Herreid/Selby Area 4:55.83a
2 Gabe Johnson North Central 4:58.35a
3 Kale Knudson Mobridge-Pollock 5:01.47a
4 Xavier Sanchez-Gonzalez Timber Lake 5:03.96a
5 Wamni Kills Crow McLaughlin 5:08.28a
6 Milo Sumption Frederick Area 5:08.65a
7 Xavier Kadlec Ipswich 5:11.65a
8 Keegan Russel Herreid/Selby Area 5:12.17a
9 Omar Gates Standing Rock 5:12.67a
10 Jordan Erfman Highmore-Harrold 5:12.84a
11 Anthony Miller North Central 5:15.00a
12 Austin Jenkins Leola 5:16.85a
13 Brooks McPeak Highmore-Harrold 5:16.90a
14 Walker Miller Ellendale 5:17.56a
15 Drew Arbach North Central 5:18.07a
16 Evan Wagner Ellendale 5:19.14a
17 Carter Ketterling South Border (Wishek/As 5:26.02a
18 Tyler Gellhaus Ipswich 5:26.51a
19 Micah Girard Ellendale 5:29.44a
20 Titus Kippley Frederick Area 5:31.39a
21 Kia McCauley Highmore-Harrold 5:40.63a
22 Jed Dohn South Border (Wishek/As 5:46.63a
23 Grant Anderson Leola 6:28.19a
Kade Conner Timber Lake DNS
Winston Clark Frederick Area DNS
Darius Driver Standing Rock DNS
Angel Chavez Standing Rock DNS
Boys Varsity 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Gabe Johnson North Central 11:06.42a
2 Gavin Hirsch Herreid/Selby Area 11:32.56a
3 Wamni Kills Crow McLaughlin 11:38.91a
4 Xavier Kadlec Ipswich 11:48.93a
5 Howard Sumption Frederick Area 11:53.43a
6 Anthony Miller North Central 11:55.07a
7 Omar Gates Standing Rock 11:58.22a
8 Austin Jenkins Leola 12:40.55a
Darius Driver Standing Rock DNS
Kip Bailey Standing Rock DNS
Avery Wells North Central DNS
Noah Kippley Frederick Area DNS
Tye Pietz Ipswich DNS
Boys Varsity 110m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Elijah Gonzalez Ellendale 17.43a
2 Aitor Ortega Highmore-Harrold 17.65a
3 Kaden Weig Ipswich 18.33a
4 Jaxon Dirk Lemmon 19.34a
5 Curtis Connor Timber Lake 21.10a
6 Jackson Holt Ipswich 21.24a
Rasmus Loken Ipswich SCR
Boys Varsity 300m Hurdles Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Gracen Hansen Timber Lake 41.14a
2 Simon Fried Mobridge-Pollock 41.22a
3 Rasmus Loken Ipswich 44.34a
4 Kaden Weig Ipswich 47.25a
5 Jackson Holt Ipswich 48.41a
6 Elijah Gonzalez Ellendale 49.32a
7 Kalib Keller Mobridge-Pollock 49.76a
8 Brady Schick Linton/HMB 50.46a
9 Parker Weddel Standing Rock 50.78a
10 Jared Wherry North Central 53.03a
11 Draeke Stanhope Linton/HMB 54.30a
12 Adam Henning Ellendale 1:06.38a
13 Robert Bailey North Central 1:23.14a
Boys Varsity 4x100m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Ipswich 45.00a
1) Rasmus Loken 2) Kyle Hettich
3) Casey Geditz 4) Trevor Heinz
2 Mobridge-Pollock 46.35a
1) Jackson Eisemann 2) Joseph Dutenhoeffer
3) Wyatt Iron Cloud 4) Andrew Fulkerson
3 McLaughlin 47.21a
1) Quincy McCloud 2) John Eagle
3) Tyler Bull Head 4) Renzo Bull Head
4 Standing Rock 48.96a
1) Melvin Love Joy 2) Gun'r Maui
3) Leandre Twinn 4) Ryan Weddle
5 Timber Lake 50.60a
1) Brody Ellison 2) Treyton Du Preez
3) Ethan Ward 4) Eddie Keller
6 Lemmon 52.27a
1) Will Penfield 2) Brady Mollman
3) Will Pazie 4) Jaxon Dirk
7 McIntosh 56.49a
1) John Camus 2) John Maher
3) Braeden Fergel 4) Kasen Steele
Boys Varsity 4x200m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Ipswich 1:33.89a
1) Brody Davis 2) Kyle Hettich
3) Casey Geditz 4) Trevor Heinz
2 Mobridge-Pollock 1:37.93a
1) Jackson Eisemann 2) Joseph Dutenhoeffer
3) Wyatt Iron Cloud 4) Andrew Fulkerson
3 Standing Rock 1:40.18a
1) Dreux Kidder 2) Melvin Love Joy
3) Ryan Weddle 4) Gun'r Maui
4 Linton/HMB 1:40.27a
1) Jake Hayes 2) Levi Keeney
3) Draeke Stanhope 4) Aden Schatz
5 Ellendale 1:45.08a
1) Josh Meyers 2) Samuel Reis
3) Riggin Sand 4) Braxton Hokana
6 McLaughlin 1:45.44a
1) Lyle Lumbar 2) Kerry Red Bird
3) Jacoby Carry Moccasin 4) Quincy McCloud
7 Timber Lake 1:45.80a
1) Brody Ellison 2) Curtis Connor
3) Ethan Ward 4) Eddie Keller
8 North Central 1:48.51a
1) Ignacio Dominguez 2) Jared Wherry
3) Alexander Huffman 4) Carsten Engelhart
Boys Varsity 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Timber Lake 3:38.59a
1) Holden Gill 2) Cole Ducheneaux
3) Gavin Farlee 4) Gracen Hansen
2 Ipswich 3:47.10a
1) Brody Davis 2) Casey Geditz
3) Kaden Weig 4) Trevor Heinz
3 Frederick Area 3:50.70a
1) Milo Sumption 2) Winston Clark
3) Titus Kippley 4) Brayden Sumption
4 Mobridge-Pollock 3:55.23a
1) Logan Vetch 2) Kalib Keller
3) Simon Fried 4) Mack Saxon
5 Standing Rock 4:01.16a
1) Melvin Love Joy 2) Dreux Kidder
3) Ryan Weddle 4) Parker Weddel
6 Lemmon 4:04.69a
1) Jaxon Dirk 2) Will Pazie
3) Blaze Beer 4) Trigg Odenbach
7 Highmore-Harrold 4:06.78a
1) Carson Stephenson 2) Jonah Webb
3) Brooks McPeak 4) Kia McCauley
Boys Varsity 4x800m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Frederick Area 9:03.94a
1) Milo Sumption 2) Winston Clark
3) Titus Kippley 4) Brayden Sumption
2 North Central 9:23.88a
1) Drew Arbach 2) Gabe Johnson
3) Kobe Wherry 4) Anthony Miller
3 Ellendale 9:32.61a
1) Walker Miller 2) Jaeger Sand
3) Eli Wagner 4) Evan Wagner
Herreid/Selby Area DNS
1) Adonnais Mills 2) Kaleb Claymore
3) Keegan Russel 4) Gavin Hirsch
Boys Varsity 1600m Sprint Medley Relay - [2-2-4-8] Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 McLaughlin 4:04.08a
1) Tyler Bull Head 2) Renzo Bull Head
3) John Eagle 4) Cassidy Demery
2 Mobridge-Pollock 4:11.64a
1) Peter Fried 2) Sam Schneider
3) Kale Knudson 4) Logan Vetch
3 Linton/HMB 4:19.17a
1) Draeke Stanhope 2) Brady Schick
3) Isaac Silvernagel 4) Hauser Bridwell
4 Ellendale 4:27.86a
1) Riggin Sand 2) Kaden Larson
3) Josh Meyers 4) Micah Girard
5 South Border (Wishek/Ashley) 4:36.04a
1) Eli Dohn 2) Zac Hagen
3) Carter Ketterling 4) Jed Dohn
Timber Lake DNS
1) Carter Keller 2) Cole Ducheneaux
3) Gavin Farlee 4) Holden Gill
Boys Varsity Shot Put Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Dustin Wurtz Leola 46-5
2 Carter Hinsz Mobridge-Pollock 45-8
3 Marcus Henry Standing Rock 44-1
4 Kellen Pfitzer Mobridge-Pollock 41-9
5 Grant Anderson Leola 38-7
6 Nathan Schumacher Herreid/Selby Area 38-4
7 Zack Bull Head McLaughlin 38-0
8 Luke Piatz South Border (Wishek/Ash 37-6
9 Drew Thorpe Ellendale 37-4
10 Treyton Du Preez Timber Lake 36-10
11 Dan Peterson Timber Lake 36-9
12 Riley Kerner Mobridge-Pollock 34-9
13 Jacob Kindelspire Leola 34-6
14 Tyler Bluhm North Central 34-2
15 Cain Kemmet South Border (Wishek/Ash 33-4
16 Cayden Geier Ipswich 33-2
17 Luca Mahler Herreid/Selby Area 33-0
18 Isaiah Heilman North Central 32-4
19 Dillon Hersche Standing Rock 31-2
20 Triston Just South Border (Wishek/Ash 31-0
21 Matthew Severson Ipswich 30-3
22 Abe Mollman Lemmon 29-8
23 Mac Heinz Ipswich 29-5
24 Carlos De Lama Linton/HMB 29-5
25 Shawn Quinn Timber Lake 29-1
26 Ayden Larsen Frederick Area 28-5
27 Carter Brown Otter McLaughlin 28-5
28 Aiden Egle Lemmon 26-6
29 Kyle Baker Standing Rock 26-3
30 Luke Fiedler Herreid/Selby Area 25-5
31 John Maher McIntosh 25-2
32 Urijah Fuher Ellendale 23-4
33 Gage Burns Frederick Area 23-3
34 Liam McCartney Lemmon 22-4
35 Axel Goldade Linton/HMB 19-0
Boys Varsity Discus Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Dustin Wurtz Leola 139-8
2 Kellen Pfitzer Mobridge-Pollock 131-6.5
3 Carter Hinsz Mobridge-Pollock 126-6
4 Tyler Bluhm North Central 116-11
5 Thane Beheler Standing Rock 115-1
6 Nathan Schumacher Herreid/Selby Area 113-7
7 Cain Kemmet South Border (Wishek/Ash 113-3.5
8 Curtis Connor Timber Lake 112-0
9 Dan Peterson Timber Lake 110-11.5
10 Jacob Kindelspire Leola 109-4.5
11 Cam Kemmet South Border (Wishek/Ash 107-2
12 Luke Piatz South Border (Wishek/Ash 104-11
13 Treyton Du Preez Timber Lake 104-3
14 Drew Thorpe Ellendale 103-3.5
15 Riley Kerner Mobridge-Pollock 102-7.5
16 Cayden Geier Ipswich 97-3
17 Zander Hoffman Leola 96-3.5
18 Matthew Severson Ipswich 92-0
19 Aiden Egle Lemmon 91-7
20 Caleb Snider Standing Rock 90-0
21 Abe Mollman Lemmon 89-3.5
22 Mac Heinz Ipswich 88-8
23 Ayden Larsen Frederick Area 88-4.5
24 Samuel Reis Ellendale 88-2
25 Gage Burns Frederick Area 86-7.5
26 Isaiah Heilman North Central 86-2
27 Trace Genzler Potter County 83-0.5
28 James Rueb Herreid/Selby Area 82-5
29 Zack Bull Head McLaughlin 79-0
30 Taos Walking Elk Standing Rock 78-5
31 Luke Fiedler Herreid/Selby Area 74-8
32 Carlos De Lama Linton/HMB 65-4
33 Urijah Fuher Ellendale 63-4.5
34 John Maher McIntosh 61-6.5
35 Liam McCartney Lemmon 60-5.5
36 Bradley Vasquez Potter County 59-2
37 Axel Goldade Linton/HMB 58-5.5
Boys Varsity Javelin Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Luke Piatz South Border (Wishek/Ash 136-8
2 Kellen Pfitzer Mobridge-Pollock 128-0
3 Sabastian Oster Mobridge-Pollock 126-9
4 Dan Peterson Timber Lake 114-7
5 Drew Thorpe Ellendale 112-0
6 Cain Kemmet South Border (Wishek/Ash 110-0
7 Kasen Steele McIntosh 109-2
8 Treyton Du Preez Timber Lake 108-4
9 Beau Two Crow Jr Standing Rock 107-6
10 Kobe Wherry North Central 107-5
11 Isaiah Heilman North Central 107-1
12 Nathan Schumacher Herreid/Selby Area 107-0
13 Alexander Huffman North Central 103-7
14 Zander Hoffman Leola 101-4
15 Samuel Reis Ellendale 98-5
16 Riley Kerner Mobridge-Pollock 97-6
17 Dustin Wurtz Leola 93-8
18 James Rueb Herreid/Selby Area 86-3
19 Taos Walking Elk Standing Rock 85-9
20 Triston Just South Border (Wishek/Ash 84-3
21 Luca Mahler Herreid/Selby Area 79-3
22 Mac Heinz Ipswich 79-2
23 Jacob Kindelspire Leola 77-4
24 Hayden Schlosser Ipswich 69-0
25 Caleb Snider Standing Rock 68-3
26 Shawn Quinn Timber Lake 64-5
27 John Maher McIntosh 56-7
Boys Varsity High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Elijah Gonzalez Ellendale 5-8
2 Brayden Sumption Frederick Area 5-8
3 Cassidy Demery McLaughlin 5-6
4 Kyler Bollinger Timber Lake 5-4
5 Aitor Ortega Highmore-Harrold 5-4
6 Ty Bauer Ipswich 5-2
7 Tyler Bluhm North Central 5-2
8 Mack Saxon Mobridge-Pollock 5-2
9 Aiden Goings North Central 5-2
10 Winston Clark Frederick Area 5-0
10 TJ Alley Timber Lake 5-0
12 Blaise Lei Timber Lake 5-0
13 Tyler Bull Head McLaughlin 5-0
14 Parker Weddel Standing Rock 4-10
14 Jacoby Carry Moccasin McLaughlin 4-10
16 Cam Kemmet South Border (Wishek/Ash 4-10
17 Jude Barnhart Linton/HMB 4-10
18 Trace Genzler Potter County 4-8
18 Will Pazie Lemmon 4-8
18 Jade Jacobs North Central 4-8
21 Jackson Holt Ipswich 4-8
22 Riggin Sand Ellendale 4-8
23 Sam Schneider Mobridge-Pollock 4-4
24 Kaleb Claymore Herreid/Selby Area 4-2
Erik Losure Frederick Area DNS
Darian Dwarf Standing Rock NH
Boys Varsity Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Rasmus Loken Ipswich 11-0
2 Brody Davis Ipswich 9-0
3 Sabastian Oster Mobridge-Pollock 9-0
4 Jared Wherry North Central 8-6
5 Blaze Beer Lemmon 8-6
6 Kobe Wherry North Central 8-6
7 Luke Olson Mobridge-Pollock 8-0
8 Alexander Huffman North Central 7-6
9 Matthew Robinson Mobridge-Pollock 6-0
10 Alex Keller Mobridge-Pollock 6-0
Trigg Odenbach Lemmon NH
Boys Varsity Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Trevor Heinz Ipswich 20-8.5
2 Eddie Keller Timber Lake 18-10.25
3 Gun'r Maui Standing Rock 18-6.5
4 Lucas Gulbranson Leola 18-4.75
5 Isaac Silvernagel Linton/HMB 18-4.75
6 Wyatt Iron Cloud Mobridge-Pollock 17-11
7 TJ Alley Timber Lake 17-8.5
8 Aitor Ortega Highmore-Harrold 17-7
9 Quincy McCloud McLaughlin 17-6.25
10 Kaleb Claymore Herreid/Selby Area 17-5
11 John Eagle McLaughlin 16-10.5
12 Ty Bauer Ipswich 16-5.25
13 Levi Keeney Linton/HMB 16-5
14 Omar Gates Standing Rock 16-4.75
15 Jade Jacobs North Central 16-0.5
16 Atticus Yalowizer Lemmon 16-0.5
17 Adonnais Mills Herreid/Selby Area 15-4
18 Brady Robinson Mobridge-Pollock 15-1
19 Ignacio Dominguez North Central 15-0.25
20 Jonah Webb Highmore-Harrold 14-8.75
21 Chris Peterson-Lemmon Timber Lake 14-5
22 Lyle Lumbar McLaughlin 13-10.5
23 Porter Gregg Herreid/Selby Area 13-9
24 Kaden Larson Ellendale 11-11
25 Adam Henning Ellendale 11-5.75
Boys Varsity Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Simon Fried Mobridge-Pollock 40-11.5
2 Gracen Hansen Timber Lake 38-7.75
3 Isaac Silvernagel Linton/HMB 37-8.75
4 Gun'r Maui Standing Rock 36-11.25
5 Cam Kemmet South Border (Wishek/Ash 36-3.5
6 Kyler Bollinger Timber Lake 36-2.25
7 Lucas Gulbranson Leola 35-3.75
8 Carter Ketterling South Border (Wishek/Ash 34-11
9 Parker Weddel Standing Rock 34-1
10 Will Penfield Lemmon 33-7
11 Jordan Erfman Highmore-Harrold 33-6
12 Luke Olson Mobridge-Pollock 33-0.5
13 Atticus Yalowizer Lemmon 32-10.25
14 Ignacio Dominguez North Central 32-8.5
15 Alex Keller Mobridge-Pollock 32-1.25
16 Carsten Engelhart North Central 30-8
17 Jared Wherry North Central 30-5
18 Thomas Holzer Timber Lake 26-10