Class B Boys

 South Dakota H.S. Championship Meet                        HY-TEK's Meet Manager
                2012 SDHSAA State Cross Country Meet - 10/20/2012                
                                     Class B                                     
                                    Huron, SD                              
 
Event 2  Boys 5k Run CC Class B
=======================================================================          
    Name                    Year School                  Finals  Points          
=======================================================================          
  1 Jongeling, Duane          12 Parker                16:13.51    1             
  2 Kraft, Jase               11 Wessington Springs    16:34.76    2             
  3 Ward, Trevor              12 Estelline             17:42.86    3             
  4 Zirbel, Matt              12 Summit                17:49.91                  
  5 Burkhalter, Daniel         7 Bison                 17:56.91                  
  6 Houdek, Jordan            12 Highmore-Harrold      18:09.21    4             
  7 Decker, Donnie            12 James Valley Chr      18:16.31                  
  8 Huether, Austin           10 Wall                  18:18.96                  
  9 Engen, Seth               12 Viborg-Hurley         18:21.66                  
 10 Olson, Michael            11 Parker                18:24.96    5             
 11 Vogt, Tyson               10 South Central         18:28.16    6             
 12 Rave, Hosteen             11 Dupree                18:28.46    7             
 13 Gilborne, Danzan           7 Ipswich               18:30.16    8             
 14 Rush, Tristen             10 Philip                18:30.26    9             
 15 Johnson, Jack             10 Irene-Wakonda         18:31.46                  
 16 Brockmueller, Ben         12 Freeman Academy       18:37.86   10             
 17 Gorder, Dusty             12 Estelline             18:43.31   11             
 18 Roemen, Mitch             11 DR St. Mary           18:45.21   12             
 19 Olson, Ryan               11 Parker                18:47.36   13             
 20 Schlicht, Rex              9 Woonsocket            18:47.61                  
 21 Votaw, Dakota             12 South Central         18:49.06   14             
 22 Holman, Nelson            10 Philip                18:50.41   15             
 23 Graber, Matthew           12 Freeman Academy       18:51.96   16             
 24 Dobson, Mitchell          11 De Smet               18:53.31   17             
 25 Widow, Nate               12 Dupree                18:54.36   18             
 26 Williams, Cletus          10 McCrossan             18:59.06   19             
 27 Pomrenke, Seth             8 Estelline             19:01.26   20             
 28 Medicine, Owen            10 Dakota Christian      19:02.11                  
 29 Vollmer, Jake             12 Parker                19:08.66   21             
 30 Renner, Steven            11 Great Plains Lut      19:09.96   22             
 31 Schopp, Lane               8 Warner                19:14.26   23             
 32 Torrance, Chance          11 Warner                19:15.26   24             
 33 Widow, Tate               12 Dupree                19:15.81   25             
 34 Maertz, Ethan             10 Great Plains Lut      19:16.06   26             
 35 Hofer, Cole               11 Freeman Academy       19:18.76   27             
 36 Persson, Trey             12 Hanson                19:19.86                  
 37 Kuhn, Todd                12 Timber Lake           19:24.66                  
 38 Haggerty, Ryan             9 Freeman Academy       19:25.86   28             
 39 Bumann, Brock              8 Lake Preston          19:28.81                  
 40 Uthe, Jaylen              12 Lyman                 19:30.61   29             
 41 Marsh, Alex               10 Ipswich               19:30.76   30             
 42 Meyers, Layne             10 Viborg-Hurley         19:31.06                  
 43 Anderson, Bobby            9 Kadoka Area           19:33.11                  
 44 Kjenstad, Tyler           11 Great Plains Lut      19:35.81   31             
 45 Schmidt, Ethan            11 DR St. Mary           19:38.81   32             
 46 Cooper, Roger             11 McCrossan             19:39.41   33             
 47 Smith, Cole               10 RC Christian          19:41.21   34             
 48 Reed, Garret              11 Estelline             19:42.11   35             
 49 Blaha, Brant              11 Avon                  19:43.61                  
 50 Tuttle, Josh              12 South Central         19:44.26   36             
 51 McManigal, Derek           9 Lyman                 19:44.26   37             
 52 Zobel, Matthew            11 Arlington             19:44.56   38             
 53 Wilhelm, Charlie          11 RC Christian          19:45.86   39             
 54 Geditz, Matthew           10 Ipswich               19:47.91   40             
 55 Kott, Austin              12 De Smet               19:48.96   41             
 56 Roth, Cody                10 Freeman               19:49.71                  
 57 Schweitzer, Jacob         12 Bridgewater-Emery     19:50.61                  
 58 Peterson, Lane            11 Ipswich               19:51.91   42             
 59 Backman, Dirk             12 Warner                19:52.11   43             
 60 Farmer, Matt              10 DR St. Mary           19:53.66   44             
 61 Moran, DeeHawk            11 Dupree                19:53.96   45             
 62 Wixon, Nick               10 Centerville           19:55.26                  
 63 Beardt, Mathew            11 White River           19:57.61   46             
 64 Krueger, Adam             12 Rosholt               19:58.81                  
 65 Bad Warrior, Nick          9 Timber Lake           20:00.31                  
 66 Prue, Justin              10 White River           20:00.76   47             
 67 Weseloh, Devin            12 Great Plains Lut      20:01.06   48             
 68 Martinez, Tomas           11 White River           20:04.86   49             
 69 Roberts, Elyas            12 McCrossan             20:06.71   50             
 70 Peitz, Isaak               9 Mitchell Christian    20:08.41                  
 71 Hoogendoorn, Harley       11 Lyman                 20:09.01   51             
 72 Hansen, Niklas             9 Warner                20:13.56   52             
 73 Martinez, Blake           10 Philip                20:14.16   53             
 74 Ireland, Marcus           10 Alcester-Hudson       20:15.86                  
 75 Fuerst, Damien             8 Scotland              20:17.01                  
 76 Mann, Nathan              12 De Smet               20:21.56   54             
 77 Cox, Jim                  10 McCrossan             20:22.76   55             
 78 Schelske, Hayden          10 Lyman                 20:26.11   56             
 79 Stahlecker, Curtis        10 RC Christian          20:27.01   57             
 80 Dutenhoeffer, Austin      11 Potter County         20:27.31   58             
 81 Kaiser, Reid              12 Potter County         20:27.46   59             
 82 Glanzer, Kyle              7 Mitchell Christian    20:29.11                  
 83 Beyers, Preston           11 Great Plains Lut      20:30.36   60             
 84 Cronin, Carl               8 Potter County         20:31.56   61             
 85 VanBockern, Cole          12 Arlington             20:31.66   62             
 86 Hagemann, Derek           10 RC Christian          20:33.46   63             
 87 Herrick, Camron           10 Bridgewater-Emery     20:36.11                  
 88 Van Horn, Kevin           12 McCrossan             20:37.01   64             
 89 Iron Elk, Arian            9 Marty Indian          20:37.76                  
 90 Leader Charge, James       9 White River           20:38.06   65             
 91 Decker, Mason              9 Canistota             20:39.16                  
 92 Houchin, Emmitt           10 Lyman                 20:52.76   66             
 93 Weber, Andrew              7 Canistota             20:54.06                  
 94 Beardt, Lucas              9 White River           21:00.86   67             
 95 Haux, Wyatt                7 Ipswich               21:03.16   68             
 96 Paulson, Nick              9 Wessington Springs    21:04.01   69             
 97 Burnett, Keegan            9 Philip                21:05.41   70             
 98 Erickson, Tristen         11 Parker                21:08.41   71             
 99 McKinstry, Josh            8 Bison                 21:09.56                  
100 Lundeen, Seth             11 Aberdeen Christian    21:16.11                  
101 Haggerty, Brennen          7 Freeman Academy       21:26.26   72             
102 Little Star, Tyler         8 Dupree                21:31.06   73             
103 Snook, Garrett             9 Philip                21:35.51   74             
104 Witte, Owen               10 Wessington Springs    21:40.26   75             
105 Marlette, Ethan            8 Estelline             21:51.11   76             
106 Wright, Phillip           12 Lower Brule           22:04.61                  
107 Hargens, Tristan          10 Arlington             22:11.66   77             
108 Nemec, Chris              11 Highmore-Harrold      22:17.06   78             
109 Weidenbach, Colin          9 Highmore-Harrold      22:32.61   79             
110 Person, Kray               7 South Central         22:48.01   80             
111 Clelland, Alex            11 Arlington             24:00.36   81             
112 Hamlin, Hadley             9 Highmore-Harrold      24:31.46   82             
113 Brandriet, Logan           8 Arlington             25:12.91   83             
114 Houdek, Hayden            11 Highmore-Harrold      26:00.51   84             
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3   *4   *5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
   1 Parker                       19    1    5   13   21   71                    
      Total Time:    53:25.83                                                    
         Average:    17:48.61                                                    
   2 Estelline                    34    3   11   20   35   76                    
      Total Time:    55:27.43                                                    
         Average:    18:29.15                                                    
   3 Dupree                       50    7   18   25   45   73                    
      Total Time:    56:38.63                                                    
         Average:    18:52.88                                                    
   4 Freeman Academy              53   10   16   27   28   72                    
      Total Time:    56:48.58                                                    
         Average:    18:56.20                                                    
   5 South Central                56    6   14   36   80                         
      Total Time:    57:01.48                                                    
         Average:    19:00.50                                                    
   6 Philip                       77    9   15   53   70   74                    
      Total Time:    57:34.83                                                    
         Average:    19:11.61                                                    
   7 Ipswich                      78    8   30   40   42   68                    
      Total Time:    57:48.83                                                    
         Average:    19:16.28                                                    
   8 Great Plains Lutheran        79   22   26   31   48   60                    
      Total Time:    58:01.83                                                    
         Average:    19:20.61                                                    
   9 Dell Rapids St. Mary         88   12   32   44                              
      Total Time:    58:17.68                                                    
         Average:    19:25.90                                                    
  10 Warner                       90   23   24   43   52                         
      Total Time:    58:21.63                                                    
         Average:    19:27.21                                                    
  11 McCrossan                   102   19   33   50   55   64                    
      Total Time:    58:45.18                                                    
         Average:    19:35.06                                                    
  12 De Smet                     112   17   41   54                              
      Total Time:    59:03.83                                                    
         Average:    19:41.28                                                    
  13 Lyman                       117   29   37   51   56   66                    
      Total Time:    59:23.88                                                    
         Average:    19:47.96                                                    
  14 Rapid City Christian        130   34   39   57   63                         
      Total Time:    59:54.08                                                    
         Average:    19:58.03                                                    
  15 White River                 142   46   47   49   65   67                    
      Total Time:  1:00:03.23                                                    
         Average:    20:01.08                                                    
  16 Wessington Springs          146    2   69   75                              
      Total Time:    59:19.03                                                    
         Average:    19:46.35                                                    
  17 Highmore-Harrold            161    4   78   79   82   84                    
      Total Time:  1:02:58.88                                                    
         Average:    20:59.63                                                    
  18 Arlington                   177   38   62   77   81   83                    
      Total Time:  1:02:27.88                                                    
         Average:    20:49.30                                                    
  19 Potter County               178   58   59   61                              
      Total Time:  1:01:26.33                                                    
         Average:    20:28.78