Elite Performances

91 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 11.95 Taylor Anderson Hopkins High School
100 Meter Dash Finals 11.97 Kari Heck Sioux Falls Washington High School
100 Meter Dash Finals 12.25 Carly Carper Oldham Ramona High School
1600 Meter Run Finals 5:04.72 Macy Heinz Ipswich High School
1600 Meter Run Finals 5:09.28 Brittany Brownotter Bismarck High School
1600 Meter Run Finals 5:13.85 Emily Person Rapid City Stevens High School
200 Meter Dash Finals 24.47 Taylor Anderson Hopkins High School
300 Meter Hurdles Finals 45.32 Jordyn Oostra Rapid City Central High School
300 Meter Hurdles Finals 45.39 Ashley Thompson Rapid City Stevens High School
300 Meter Hurdles Finals 45.55 Breeana Olson Oldham Ramona High School
400 Meter Dash Finals 55.50 Kari Heck Sioux Falls Washington High School
400 Meter Dash Finals 57.82 Brooke Ireland Sturgis Brown High School
4x800 Meter Relay Finals 9:41.86 Relay Team Watertown High School
800 Meter Run Finals 2:18.59 Emily Person Rapid City Stevens High School
800 Meter Run Finals 2:18.63 Hannah Hearn Rapid City Central High School
800 Meter Run Finals 2:19.47 Karley Konkol Custer High School
Discus Finals 121-8 Brianna Holter Watertown High School
Discus Finals 121-10 Allison Koehn Brandon Valley High School
Discus Finals 123-11 Stephanie Gemar Mobridge - Pollock
Discus Finals 125-8 Mikay Whirlwind Horse Sioux Falls Roosevelt High School
Discus Finals 125-10 Haley Hinseth Irene-Wakonda High School
Discus Finals 125-10 Hannah Steele Groton Area High School
Discus Finals 136-8 Ashley Ostrem Beresford High School
High Jump Finals 5-4 Lauren Schad Rapid City Central High School
High Jump Finals 5-6 Colette Christensen Rapid City Central High School
Long Jump Finals 17-6 Carly Carper Oldham Ramona High School
Long Jump Finals 17-10.5 Jessica Hilbrands George-Little Rock High School
Long Jump Finals 18-2 Allie Lahren Sioux Falls Lincoln High School
Long Jump Finals 19-9 Kari Heck Sioux Falls Washington High School
Pole Vault Finals 10-6 Brianna Bedard Rapid City Stevens High School
Pole Vault Finals 11-0 Emil Vanlaecken Watertown High School
Pole Vault Finals 12-7 Brittany Stangl Watertown High School
Shot Put Finals 37-6 Briana Bergrud Bismarck High School
Shot Put Finals 38-10 Cera Ledbetter Sioux Falls Lincoln High School
Shot Put Finals 38-10.75 Haley Hinseth Irene-Wakonda High School
Shot Put Finals 38-11 Allison Koehn Brandon Valley High School
Shot Put Finals 38-11.5 Daniell Waldner Redfield / Dolan High School
Shot Put Finals 38-11.75 Mariah Nelson Northern State University
Shot Put Finals 40-1.5 Hannah Mckelvey Beresford High School
Shot Put Finals 42-5.5 Hannah Steele Groton Area High School
Sprint Medley Relay Finals 4:15.56 Relay Team Anoka High School
Sprint Medley Relay Finals 4:17.98 Relay Team Watertown High School
Sprint Medley Relay Finals 4:23.22 Relay Team Brandon Valley High School
Sprint Medley Relay Finals 4:23.72 Relay Team Rapid City Stevens High School
Sprint Medley Relay Finals 4:25.57 Relay Team Sturgis Brown High School
Sprint Medley Relay Finals 4:26.16 Relay Team Canton High School
Sprint Medley Relay Finals 4:27.74 Relay Team Mitchell High School
Sprint Medley Relay Finals 4:27.91 Relay Team Custer High School
Sprint Medley Relay Finals 4:29.99 Relay Team Kadoka Area High School
Triple Jump Finals 36-5 Kayly Erlandson Brandon Valley High School
Triple Jump Finals 37-0 Allie Lahren Sioux Falls Lincoln High School
Triple Jump Finals 37-11 Colette Christensen Rapid City Central High School
Triple Jump Finals 39-2 Ashley Thompson Rapid City Stevens High School
Triple Jump Finals 39-4.5 Alexis Gannon Brookings High School
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Semis 10.72 Gemechu Godi Sioux Falls Lincoln High School
1600 Meter Run Finals 4:10.70 Jake Leingang Bismarck High School
1600 Meter Run Finals 4:12.80 Tony Smoragiewicz Rapid City Central High School
1600 Meter Run Finals 4:14.64 Josh Thorson Wayzata High School
1600 Meter Run Finals 4:16.48 Addison Dehaven Brookings High School
1600 Meter Run Finals 4:21.41 Josh Seibel Bismarck High School
1600 Meter Run Finals 4:23.09 Jacob Simmons Sturgis Brown High School
200 Meter Dash Finals 21.60 Nate Gerry Sioux Falls Washington High School
200 Meter Dash Finals 21.75 Gemechu Godi Sioux Falls Lincoln High School
3200 Meter Run Finals 9:35.56 Tony Smoragiewicz Rapid City Central High School
4x200 Meter Relay Finals 1:28.14 Relay Team Sioux Falls Lincoln High School
4x200 Meter Relay Finals 1:29.47 Relay Team Bismarck High School
4x200 Meter Relay Finals 1:29.83 Relay Team Brandon Valley High School
4x400 Meter Relay Finals 3:21.92 Relay Team Sioux Falls Washington High School
4x800 Meter Relay Finals 7:54.14 Relay Team Sioux Falls Washington High School
4x800 Meter Relay Finals 8:01.43 Relay Team Sioux Falls Roosevelt High School
800 Meter Run Finals 1:53.55 Alex Waddell Sioux Falls Washington High School
800 Meter Run Finals 1:54.90 Ben Schultz Brandon Valley High School
800 Meter Run Finals 1:56.03 Josh Seibel Bismarck High School
800 Meter Run Finals 1:56.78 Jake Leingang Bismarck High School
800 Meter Run Finals 1:57.06 Zach Tuschen Sioux Falls Roosevelt High School
800 Meter Run Finals 1:57.12 Addison Dehaven Brookings High School
Discus Finals 153-1 Clay Guinn Brandon Valley High School
Discus Finals 155-1 Greg Witt Custer High School
Discus Finals 156-3 Tyler Robel Watertown High School
Discus Finals 158-5 Jaden Friedt Bismarck High School
Discus Finals 163-11 Jack Lembcke Sioux Falls Roosevelt High School
Discus Finals 183-10 Daniel Roberts Mobridge - Pollock
Discus Finals 184-10 Tyler Schultz Custer High School
Long Jump Finals 22-10 Matt Vandeberg Brandon Valley High School
Shot Put Finals 67-3 Tyler Schultz Custer High School
Shot Put Finals 57-1 Daniel Roberts Mobridge - Pollock
Shot Put Finals 56-5.5 Alex Renner Watertown High School
Shot Put Finals 51-9 Tyler Robel Watertown High School
Sprint Medley Relay Finals 3:39.86 Relay Team Sioux Falls Washington High School
Sprint Medley Relay Finals 3:43.02 Relay Team Sioux Falls Roosevelt High School
Triple Jump Finals 45-5.75 Matt Vandeberg Brandon Valley High School